Tüm yemeklerin vazgeçilmez tatları arasında yer almakta olan zeytinyağı, aynı zamanda sağlığımız içinde pek çok noktada önemli rol oynamaktadır. Özellikle saçlar için faydası tartışılmaz olan zeytinyağının içerisindeki yoğun miktarda nemlendirici bileşenleri olması ile daha parlak, gür ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlamakta. İsterseniz detaylı olarak zeytinyağının saç için faydalarını ve nasıl kullanılacağını inceleyelim.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağının Saça Faydaları
Kepek Oluşmasını Engeller; Eğer sürekli olarak kepek problemi yaşıyorsanız zeytinyağı ile doğal ve sağlıklı bir şekilde kepeklerden kurtulabilirsiniz. Her banyo sonrasında zeytinyağı ve limon suyunu karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak yedirdiğinizde kısa sürede kepeklerden kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı ve limon suyu uygulaması saç derisinde bulunan deri tabakasını nemlendirecek ve kepek oluşumunu engelleyecektir. Zeytinyağı ve limon suyunu saçlarınıza uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken tek şey ise her iki malzemeyi de eşit miktarda karıştırmanızdır. Bunun için bir ölçek kullanabilirsiniz.

Önemli: Bu işlemi haftada en az 1 kere uygulamanız önerilmektedir.

Daha Güçlü ve Parlak Saçlar; Banyoda saç kremi kullanmaya son. Eğer sürekli olarak saç kremi kullanıyorsanız buna elveda diyerek daha fazla katkı sağlayacak zeytinyağına geçiş yapmalısınız. Doğal şartlardan, hava kirliliğinden ve daha pek çok farklı nedenden dolayı sürekli olarak güç kaybeden saçlarınızı zeytinyağı ile daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Antioksidan, A vitamini ve E vitamini bakımından zengin olan zeytinyağı saçların kaybettiği parlaklığı ve gücü sağlayacak. Saçların güzel ve sağlıklı olması için gereken nem oranını da sağlayacak zeytinyağını az miktarda kullanmak gerekiyor.

Önemli: 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır.

Kolay Şekil Alan Saçlar; Nem oranı düşük olan ve kuru olan saçlara şekil vermek her zaman zordur. Eğer saçlarınızın hem daha güzel ve canlı görünmesini, hem de daha kolay şekil almasını istiyorsanız zeytinyağı ile bunu sağlayabilirsiniz.

Bunun için evinizde yer alan hakiki zeytinyağını bir su bardağı içerisine boşaltın ve dairesel hareketler ile masaj yaparak saçlarınıza yedirin. 30 dakika bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından saçlarınızın gerekli olan nem oranı sağlayacak, kolay şekil alacaktır.

Önemli: Hakiki zeytinyağı dışında, yemeklik yağları saçlarınız için kullanmamalısınız.

Saçların Uzamasını Sağlar; Günümüzde bayanların hemen hemen hepsi daha güzel görünmek adına uzun saçlara sahip olmak isterken, çeşitli kimyasal ürünler kullanmak yerine zeytinyağı kullanarak doğal ve sağlıklı bir şekilde saçların uzamasını sağlayabilir. İçerisinde kimyasal madde bulunduran kozmetik ürünleri uzun süreli saçlarınıza zarar vereceğinden zeytinyağını denemenizi öneririz.

Zeytinyağının içerisinde var olan zengin karışımlar sayesinde yenileyici özelliği bulunmaktadır ve eski saçların yerine yeni saçların çok hızlı ve sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar. Zeytinyağı aynı zamanda saçlarınızı besleyecek, saç kaybını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Önemli: Daha uzun saçlar için haftada 1 kez zeytinyağı masajı yapabilirsiniz.

Zeytinyağının Saçlar için Diğer Faydaları

Zeytinyağının Saç İçin Faydaları

  • Gün içerisinde saçlarınızı yapmak için kullandığınız fön makinesi, düzleştirici ve maşalar saçların dış tabakasına zarar vermektedir. Bu dış tabakadaki zararı ise zeytinyağı ile onarabilir, saçların parlak görünümüne daha kısa sürede kavuşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Saç bakımı için bulabileceğiniz tüm ürünler kimyasal içerik sahibi olacağı için saçlarınıza bilinmeyen zararlar verecektir. Ancak zeytinyağı hem kısa, hem de uzun vadede saçları korur, zarar vermez.
  • Özellikle kırılgan olarak bilinen kuru saçlar en ufak hasarda zarar görür iken saçlarınıza zeytinyağı ile masaj yaparak güçlenmesini, kırılmamasını sağlayabilirsiniz.
  • Saçların nem oranını sağlar, yumuşamasına yardımcı olur.

Zeytinyağı Saçlara Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır
Zeytinyağını saçlarınıza nasıl uygulayacağınızı bilmiyor iseniz adım adım aşağıdaki uygulamaları yapabilirsiniz;

  1. İlk adım olarak ince bir tarak ile saçlarınızı tarayın,
  2. Zeytinyağını uygulamadan önce banyoda yapmamaya özen gösterin ( dökülen zeytinyağı zemini kayganlaştıracaktır ). Eski bir bluz veya havluyu yere sererek oturun,
  3. Zeytinyağını saçınıza uygulamadan önce ılıtmalısınız. Uygun bir kap içerisinde zeytinyağını mikrodalgada sadece 30 saniye kadar ısıtın.
  4. Isıttığınız zeytinyağı ile yavaş yavaş ve dairesel hareketler yaparak saç derinize bastırmadan masaj yapın. Ardından zeytinyağına tarağınızı batırın ve saçlarınızı tekrar tarayın.
  5. Saçlarınızın tamamını kapatacak bir havlu ile sarın.
  6. 25 ile 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile temizleyin.

Zeytinyağı ile Hazırlanan Saç Maskesi Tarifleri

Evinizde kolayca hazırlayarak uygulayabileceğiniz bazı zeytinyağı ile hazırlanan saç maskesi tariflerine aşağıdan erişebilirsiniz.

Zeytinyağı ve Bal Maskesi

Zeytinyağı ve Bal Maskesi
Derin bir cam kase içerisine öncelikle yarım su bardağı kadar zeytinyağı koyuyor ve üzerine de iki çay kaşığı kadar süzme bal ilave edip karıştırıyoruz. Daha sonra eczanelerden alabileceğiniz E vitamini kapsüllerinden 3 tane bu karışıma ilave edip koyu bir hal alana kadar karıştırıyoruz.

Maskemiz koyu kıvama geldikten sonra kullanılmayan eski ama temiz bir fırça ile karışımı tüm saçımıza sürüyoruz. Uygulama sırasında çok fazla yıpranan ve kuruyan saç uçlarına daha fazla uygulayabilirsiniz.

Saçınızı var ise saç bonesi yok ise folyo ile kapatarak yaklaşık 4 saat boyunca bu şekilde bekliyoruz.

Daha sonra saçınızı açarak sadece ılık ve bol su yardımı ile temizliyorsunuz.

İsteğe bağlı olarak saç yıkama işlemi sırasında şampuan veya saç nemlendiricinizi kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Hindistan Cevizi Maskesi

Zeytinyağı ve Hindistan Cevizi Maskesi
Saç uzunluğunuza göre hazırlayabileceğiniz zeytinyağı ve Hindistan cevizi maskesinde kısa saçlara sahip olan bayanlar 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı, saçlarınız uzun ise 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını cam bir kase içerisinde karıştırıyorsunuz.

Maskeyi kısa süre karıştırıyor ve ardından bir tarak veya elinizin yardımı ile tüm saçlarınızı tarayarak yediriyoruz. Maskenin tüm saç tellerine ulaştığından emin olduktan sonra saç bonesi ile kapatıyor, beklemeye başlıyoruz.

Karışımı bir gece boyunca saçınıza müdahale etmeden bekletip, sabah ılık su ve şampuan yardımı ile temizliyoruz.