Zeytinyağının Saç İçin Faydaları

Sofralarımızda yer alan ve hemen hemen tüm yemeğin, salatalığın, çorbaların içerisine katılan zeytinyağı, aynı zamanda sağlık ve güzellik konusunda da oldukça etkili ve faydalıdır. Özellikle içerisinde bol miktarda bileşen barındırmakta olan zeytinyağı, her bayanın banyosunda yer alması ve kullanması gerekenler arasında yer alır. İşte zeytinyağının saç için sayısız faydalarından birkaçı ve kullanım şekli.

Kepek Sorunu için; Zeytinyağı

Her yaştan bayanın karşısına çıkan en büyük saç problemlerinden olan kepek problemini gidermek için zeytinyağı ve limonun gücünden faydalanabilirsiniz. Zeytinyağının saç için faydalarından biri kök hücrelerine etki ederek nemlendirmesini sağlar iken limon suyu da kepeklerin yumuşayarak saçlardan kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Kepek problemlerine zeytinyağı ile son vermek için eşit miktarda ayarlayacağınız limon suyu ve zeytinyağını karıştırarak banyodan sonra saçınıza bu karışım ile 15 dakika boyunca masaj yapmanızdır. Masajdan sonra saçlarınızı soğuk veya sıcak değil sadece ılık su ile yıkamalı, bu işlemi sadece haftada 1 kez uygulamalısınız.

Daha Güçlü Saçlar için; Zeytinyağı

Saçlar için her bayan farklı nemlendiriciler ve bakım ürünleri kullanmakta. Ancak bunları hemen atarak yerine zeytinyağı kullanarak saçlarınızın günlük şartlardan kaynaklanan nem kaybını geri almasını, daha güçlü ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

İçerisinde zengin miktarda A ve E vitamini sayesinde saçların nem oranına kavuşmasını, deri hücrelerinin nefes almasını sağlayacak olan zeytinyağını haftada bir kez banyo sonrası masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Daha Hızlı Uzayan Saçlar için; Zeytinyağı

Zeytinyağının en önemli ve en çok etki ettiği noktalardan biri de daha hızlı yeni saçlara kavuşmanızı sağlamasıdır. İçerisindeki antioksidanlar ile tamamen doğal bir şekilde daha hızlı uzayan saçlara sahip olabilir, saçlarınızın güçlü olmasına yardımcı olabilirsiniz. Zeytinyağının saçların uzamasını sağlaması gözle görülen etkiler arasında yer alır iken saç derinizdeki tüm sağlık problemlerinden kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

Zeytinyağının Saç için Diğer Önemli Faydaları

  • Bayanların gün içerisinde daha güzel saçlara sahip olmak için uyguladıkları fön, düzleştirici ve diğer araçlar saçlara ve saç derisine zarar vermektedir. Zeytinyağı kullanarak saçlarınızın gördüğü bu zararlardan kurtulabilir, saçlarınızın kaybettiği gücü tekrar kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Saç bakımı için kullanılmakta olan kozmetik ürünlerinin hepsinde kimyasallar yer alır iken bu kimyasal karışımlar kısa sürede saçlarınızın güzel ve parlak görünmesini sağlar iken uzun vadede saçların derisinde ölü hücrelerin oluşmasına, güç kaybetmesine neden olacaktır. Bu yüzden uzun vadede güzel ve sağlıklı saçlar için kozmetik ürünler yerine zeytinyağını bakım aracı olarak kullanabilirsiniz.
  • Saçların kırılmasının en büyük nedenleri arasında kuruluğu önemli faktörler arasındadır. Kuru saçlar, sadece taramanızda bile oldukça fazla kırılacak iken zeytinyağı kullanarak saçlarınızdaki kuruluktan kurtulabilir, daha yumuşak bir saç tellerine sahip olabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Uygulanışı

Zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yapmak, daha güçlü ve parlak görünmesini sağlamak için aşağıdaki şekilde uygulayabilirsiniz.

  • Saçlarınızı ince bir tarak ile tarayınız.
  • Damlayan zeytinyağının size ve eşyalarınıza zarar vermemesi için havlu veya eski bir bez serin.
  • Isıtıcı ( mikrodalga ) yardımı ile bir bardak zeytinyağını 30 saniye boyunca ısıtın. Zeytinyağı soğuk veya sıcak değil ılık olmalıdır.
  • Hazırladığınız zeytinyağını saçlarınıza hafif hafif ve bastırmadan masaj yaparak sürün. Ardından tekrar ince tarak yardımı ile saçlarınızı tarayın ve tüm saç tellerine etki etmesine yardımcı olun.
  • Saçlarınızı eski bir havlu yardımı ile sarın.
  • Yarım saat veya zamanınız var ise bir saat boyunca beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ve şampuan yardımı ile yıkayın.