İsimler aslında çok önemsenmese de insan hayatını pek çok yönden etkileyebilir.Çünkü kişinin ismi hayatı boyunca onunla özdeşleşir ve yaşamının birçok yerinde karşısına çıkar.Kişi sevmediği bir isme sahip olursa kendiyle barışık biri olamayabilir ve bu durum onu rahatsız edebilir.İşte bu yüzden yeni doğan çocuğunuza isim koyarken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta:

Kulağa hoş gelmesi
Bebeğin isminin kulağa hoş gelip gelmediği önemlidir. Bebeğinize koyacağınız ismi soyadınızla birlikte sesli bir şekilde söyleyin. Kulağınıza hoş geliyorsa ve sevdiyseniz karar verdiğiniz ismi koyabilirsiniz.

Bilinen isim olması
Bebeğinize koyacağınız ismin bilinen bir isim olması kolay anlaşılması bakımından ileriki hayatında ona kolaylık sağlayacaktır. Çünkü farklı olan isimler anlaşılabilir olmadığı için problem yaşatabilir. (Ör: Ayşe, Ali, Ahmet, Mehmet)

İsmin anlamının pozitif olması
İsmin anlamının pozitif olmasına dikkat etmenizde fayda var. (Ör: Sevgi)

Uniseks isim konulması
Bazı isimler hem erkek hem de kızlara verilebiliyor. Cinsiyeti net olarak belli eden isimlerin verilmesi ileride yaşanabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçecektir. (Ör: Deniz, Derya, Toprak, Arda)

Telaffuzun kolay olması
İsmin kolay telaffuz edilmesi de önemli kriterlerden. Çocuğunuzun ileride yurt dışına çıkma ihtimalini düşünün. İsminin kolay telaffuz edilmesi onun adına bir avantaj olabilir