Takı ve Mücevher Bakımı Nasıl Yapılır?

Kasım 3, 2018
12 Görüntüleme
 

Takılarınız siz bayanların en yakın arkadaşı ve aksesuarları gibidir. Özellikle değerli ve kıymetli olanların bakımı mutlaka yapılmalıdır. Yoksa durduğu yerde kötü görünüme doğru gidebilirler. Bakımlar takı ve mücevherlerinizin daha güzel, canlı görünmesini ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bu bakım işlemlerini birkaç basit adımla evde kendiniz yapabilirsiniz.

Takı Temizliği

Temizlik işlemi tabii ki ilk akla gelen bakımdır. Yalnız temizlik yaparken sabun, losyon vesaire gibi kimyasal kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bu tarz kimyasallarla temizleyeyim derken takınızda tahrişe neden olabilirsiniz. Bu nedenle çok bilmediğiniz sabun vs kimyasal kullanmayın. Takı ve mücevherlerin temizliğinde en güzel materyal ılık su ve bir diş fırçasıdır. En pratik ve sorunsuz bu şekilde temizlik yapabilirsiniz. Kurulama işlemini de mikrofiber bir bez varsa bununla yapmaya çalışın. Yoksa da kullanacağınız bez iplik aralıkları gözle görülür açıklıkta olmasın. Aralara takılıp takınıza zarar verebilir.

Takınızı inceleyin

Takınızı temizlemeden önce ve sonra gözünüzle yakından bakıp inceleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken ışık altında mercek kullanırsanız çok daha güzel inceleyebilirsiniz. Yoksa da akıllı telefonunuza kuracağınız bir mercek uygulamasıyla çok çok güzel bir inceleme yapabilirsiniz. Takınızı incelerken tırnağınızla ufak dokunuşlar yaparak sallanan veya dökülen yerler var mı bunlara göz atabilirsiniz. Takınız üzerindeki taşları tutan ufak tırnaklar ne durumda, düşme vs yapar mı buna çok dikkatli bakabilirsiniz mesela. Yani takınızın gidişatına yakından bakmanız gerekiyor. Bu size önlem almak için ipuçları verecektir.

Bazı işlerinizi yaparken takılarınızı çıkarın

Bu işlem bakım anında değil fakat bakım işlemine daha az hasarla gelmesinde çok önemli rol alacaktır. Mesele ev temizliği yaparken, bulaşık yıkarken, makyaj yaparken, yüzerken vs mutlaka takılarınızı çıkarıp güvenli bir yere bırakın. Çünkü farkında olmadan onlara zarar verebilirsiniz. Özellikle kimyasallarla uğraşırken maruz kalırlarsa çok zarar görebilirler. Parlaklıklarını kaybedebilir, yapışkanları varsa zedelenebilir.

Takılarınızı düzgün muhafaza edin

Bu işlem de takılarınız için çok çok önemlidir. Takılarınız varsa mutlaka bir takı dolabınız da vardır, veya olmalıdır. Değerli takılarınızı saklarken, saklama koşullarına da dikkat etmek gerekiyor. Yumuşak ve gözeneksiz bir zeminde saklamanız, nem, ısı ve sıcaklık gibi şeylere doğrudan maruz kalmalarını önlemek gerekiyor. Mücevher torbalarında da saklayabilirsiniz. Bu tarz torbalara koyduğumuzda takıları birbirinde temas etmelerini engellemiş olabilir, çizik vs tahrişlerin önüne geçebilirsiniz.Siz ne düşünüyorsunuz?