Birçoğumuzun çil, siyah nokta ve sivilce sorunu olmuştur. Özellikle ergenliğe adım atılan dönemlerde görülen bu baş belası üçlü belki de çoğumuza sıkıntılı zamanlar yaşatmıştır. Peki nedir bunlar? Nedenleri nelerdir ve nasıl tedavi edilirler? Tedavi olurken nelere dikkat edilmelidir? Güzelliğinize önem verirken sağlığınızı nasıl korursunuz? İşte sizlere sorularınızın cevabı.

 

Ergenlik sivilcesi

En çok 12-20 yaşları arasındaki nüfusa verdiği sıkıntılar ile illallah dedirten cilt problemidir. Genç nüfus kükürtlü sabunlardan çeşitli ilaçlara kadar birçok yöntemi dener ancak çözümü bulamaz. Peki neden olur sivilceler?

Sivilcenin asıl nedeni yağ bezelerinin aşırı yağlanmasıdır. Bununla birlikte kıl köklerine erişen bakteriler de sivilce veya akne oluşumunda önemli rol oynar. Ergenlik belirtileri olan sivilce ve diğer akneler en çok yüzde, omuzda, göğüste, sırtta ve diğer uyluklar da görülür.

Peki tedavisi nedir? Çeşitli sabunlar, bitkisel karışımlar kimi kimselerde yeterli olup başarışı sonuçlar verirken kimilerinde inatçı sivilcelere etki edemezler. Bitkisel çözüm elde edemeyen kimseler işin köküne hareket ederek karaciğer yağ dengelerini durduran ilaçlar kullanarak işi sonuçlandırır. Karaciğere etki eden ilaç her ne kadar zararlı olsa da amaç cilt güzelliği olunca bu pek önemsenmez.

 

Siyah noktalar

Siyah noktaların arkasında yine kendini bilmez yağ bezeleri vardır. Ergenlik ile birlikte vücutta yağ üretimi artar. Yağ bezlerinden salgılanan bu yağların cilt gözeneklerinden atılması hedeflenir. Ancak cilt gözeneklerini bu yağlar tıkar. Bu tıkanıklık zamanla ciltte bulunan siyah noktaların oluşmasına neden olur.

Siyah noktalardan kurtulmak için düzenli olarak cilt temizliği ve bakımı yapılmalıdır. Siyah nokta bulunduğu zamanlarda ilk olarak yapılması gereken bir dermatoloğa başvurmaktır. Dermatolog rahatsızlık hakkında size en doğru bilgiyi verir ve yolunuza ışık tutar. Dermatolog tarafından tavsiye edilmiş ilaçlar etkisini hemen gösterecektir. Ancak unutulmaması gereken bu ilaçların düzenli olarak kullanılması gerektiğidir.

 

Yüzde bulunan çiller 

Çil problemi ergenlik çağlarında ve hayatın erken aşamalarında daha sık görülür ve yaş ilerledikçe azalır. Peki çil bir hastalık mıdır? Aslında hayır. Özellikle renkli gözlü kimselerde görülen kahverengi lekeler aslında cildinizin güneşten gelen zararlı UV ışınlarından kendini korumak için kullandığı bir kalkandır. Cilt UV ışınlarını engellemek için melanin adında bir pigment üretir. Ancak cildi hassas kimselerde melanin pigmentinin üretimi daha fazla olur. Bu nedenle de ciltte bu tatlı kahverengi lekeler oluşur.

Bu lekelerden kurtulmak için aslında yapmanız gereken oldukça basit. Güneşten uzak durmalısınız. Eğer güneşe çıkmak zorundaysanız da tam korumalı bir güneş kremi kullanmanız faydanıza olacaktır.

Çiller sizi rahatsız ediyor ve kurtulmak istiyorsanız daha farklı çözümlerde var tabi. Lazer tedavisi, kimyasal peeling ve çil önleyici kremler çil tedavisinde bilinen tedavi yöntemleri. Bu yöntemleri tedavi için kullanabilirsiniz. Ancak muhakkak bir dermatolog tavsiyesine başvurun.