Selülit neredeyse bütün yaş grupları için bir sorun haline gelmiştir. Selülitler deri altında çirkin bir görüntü meydana getirir ve insanları rahatsız eder. Bu durumdan kurtulmak için birçok krem ve tedavi kullanılabilir, ancak siz evinizde kendi doğal tedavi yöntemleri kullanabilirsiniz.

Peki, selülitleri doğal yollarla nasıl azaltabiliriz?

Selülitli Bölgeleri Bulun

Öncelikle selülitlerin vücudunuzda nerelerde yoğunlaştığını bulun. Arka bacaklar, kollar ve karın bölgesi selülitlerin yoğun olarak görüldüğü bölgelerdir. Bu sadece kadınlar için değil herkes için bir sorundur.

Selülitli Bölgeyi Temizleyin

Herhangi bir yeri tedavi etmeden önce o alanı temizlemelisiniz. Duş almanız daha iyi olacaktır. Duş almanız ölü deri hücrelerini ortadan kaldıracak, gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olacaktır.

Doğal Malzemeleri Seçin

Selülit görünümünden kurtulmak için birçok doğal strateji vardır.

  • Meyve Asitleri

Papaya, ananas, elma, narenciye ve kabak gibi yiyecekler bu asitlere sahiptir. Bu sayılan yiyeceklerin hepsi doğal ve çok hafif. İçerilerinde kimyasal peeling gibi asitler bulunduruyorlar.

  • Aşındırıcı Maddeler

Bunlar sürtünme sağlamak ve dolaşımı arttırmak amaçlı kullanacağımız maddelerdir. Yulaf, esmer şeker, orta taneli tuz ya da çekilmiş kafeinsiz kahve işinizi görecektir.

Uygulama

  1. Kullanmak istediğiniz meyve veya meyveleri püre haline getirin ve aşındırıcı hangi maddeyi kullanıyorsanız onunla karıştırın. Kullanacağınız alana göre miktarı belirleyebilirsiniz. Karıştırma işleminde metal olmayan kâse ve kaşık kullanın.
  2. Sorunlu bölgeye yeterli gördüğünüz kadar dairesel hareketlerle ovalayarak sürün. Her yere eşit sürmelisiniz.
  3. Durulama yapmayın. Sıcak suyun içine ince bir havlu batırın ve suyunu iyice sıkıp karışımı sürdüğünüz bölgenin etrafına sarın.
  4. 30 dakika boyunca sarılı kalsın o sırada uzanıp kitabınızı okuyun.
  5. Süre dolduğunda havluyu çıkarın ve uyguladığınız bölgeyi duşta iyice durulayın.
  6. Bu tedavi yöntemini haftada 2 defa yapın ve sonucu görün.