İnsan vücudunda terminal ve vellüs olmak üzere iki çeşit kıl bulunur. Vellüs kıllar ayva tüyleri olarak da adlandırılan narin, renksiz tüylerdir. Terminal kıllar ise saç, kaş, sakal, bıyık ve vücudun diğer bölgelerinde görülen kıllardır. Kaş ve kirpik kılları uzamadan kalabilir. Ancak diğer terminal kıllar belli aralıklarda uzar ve kalınlaşır.

Saçlar terminal kıllar grubuna girer. Saçların uzaması androjenler tarafından sağlanırken rengi de melanositler tarafından salgılanan melanin pigmentinden gelir. Saç beyazlamasının asıl nedeni saçta bulunan melanositlerin sayısındaki azalmadır. Yaş ilerledikçe melanosit sayısı azalacak ve yeterli melanin pigmenti salgılanamaz hale gelinecektir. Bu durum bilimciler tarafından normal karşılanır ve fizyolojik olarak görülür.

Peki saç beyazlaması yaşı nedir? Hangi yaşta saç beyazlaması normaldir? Beyaz ırktaki insanlarda orta ve ileri yaşlarda görülen beyazlamalar normaldir. Ancak 20 yaş altında görülen saç beyazlamaları anormal kabul edilmektedir. Erken saç beyazlamasının nedenleri genetik nedenlerden dolayı olabilmekte olduğu gibi bazı kötü huylu rahatsızlıklara bağlı olarak ta görülebilir. Saç beyazlamasının nedeni; akut ateşli hastalıklar, kötü huylu tümörler, kansızlık, yeterli beslenememe, aşırı ve ani stres ve ruhsal bozukluklar kaynaklı olabilir. Erken yaşlarda normalden fazla beyazlama olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurmanız sizin faydanıza olabilir.