Eğer pürüzsüz bir cilt istiyorsanız mutlaka bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. Birbirinden kullanışlı ve tamamen doğal yöntemlerle siz de evinizden cilt bakım maskeleri hazılayabilirsiniz. Bu konuda hangi yüz maskesi nasıl hazılarınır, yapılır, malzemeleri nelerdir, nasıl kullanılır, faydası nedir, ne işe yarar gibi konular için ayrıca bilgilendirmeler yapılmıştır. Haydi buydun yazımıza.

Yüz nemlendirici maske nasıl yapılır

Malzemeler:
Yumurta sarısı ve süt
Hazırlanışı:
Bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yayın üzerini ince bir bezle örterek on beş dakika bekleyin. Ardından kağıt mendille silerek temizleyin. Daha sonra sırasıyla ılık ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.
Yüz nemlendirici maske Ne işe yarıyor?
Kuru ve nemsiz bir cildiniz varsa bu maske sizin için birebir. İçinde bulunan yumurta sarısı cildinizi beslerken süt nemlendirecek yumuşaklık verecek ve sıkılaştıracak.
Yüz nemlendirici maske Ne zaman kullanmalı?
Bu maskeyi haftada bir kez uygulamak yeterli.

Siyah noktalar için maske yapımı

Malzemeler:
Limon suyu ve yoğurt
Hazırlanışı:
Bir kase yoğurda bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın.
Ne işe yarıyor?
Limon suyu cildi dezenfekte eder sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt ise cildi besler nemlendirir ve yağ miktarını dengeler.
Ne zaman kullanmalı?
Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.

Sivilceler için karnıbahar maskesi yapılışı

Malzemeler:
Karnıbahar ve Zeytinyağı
Hazırlanışı:
Sekiz adet karnıbahar yaprağını iki kaşık zeytinyağı ile beraber mikserden geçirin. Karışımı problemli bölgeler üzerinde daha yoğun olacak şekilde yüzünüze yayın on dakika bekleyin ve yüzünü ılık suyla temizleyin.
Ne işe yarıyor?
Karnıbahar yapraklarının temizleyici fonksiyonu vardır.
Ne zaman kullanılmalı?
Haftada bir ya da iki kez.

Kırışıklara karşı maske yapılışı

Malzemeler:
Kaymak ve Elma
Hazırlanışı:
Bu maskeyi hazırlamak için soyulmuş bir elma ve üç kaşık kaymağı mikserle bir kaç dakika karıştırmanız yeterli. Karışımı cildinize yaydıktan sonra temiz bir bezle yüzünüzü kapatın. Yaklaşık on dakika bekledikten sonra maskeyi silin ve yüzünüzü ılık suyla temizleyin.
Ne işe yarıyor?
Kaymak cildi yumuşatır nemlendirir ve cilde elastikiyet kazandırır. Kırışıklara karşı da etkilidir. Elma ise cildin diri kalması için önemli etken.
Ne zaman kullanmalı?
Haftada bir kez.

Yağlı ciltler için maske yapılışı

Malzemeler:
Bal, süt, limon suyu
Hazırlanışı:
Bir fincan içinde bir kaşık balı bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza yayın ve hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger yardımıyla silerek temizleyin.
Ne işe yarıyor?
Bal cildi yumuşatır ve limon suyunda bulunan aktif maddelerin daha iyi emilmesini sağlar. Bu maddeler de cildin yağ salgısını dengeler fazla yağ salgısı sonucu oluşabilecek sivilceleri önler.
Ne zaman kullanılmalı:
İhtiyaca göre 10 ila 15 günde bir bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
Herkese güzel ciltler sağlıklı görünüşler…