Prostat İltihabı Nedir? PROSTAT İLTİHABI (PROSTATİT)

0

Prostat İltihabı Nedir? PROSTAT İLTİHABI (PROSTATİT)
Prostat bezi dediğimiz alanda uzun sperm kanalları vardır. E.coli adındaki bakteriler bu kanallara yerleşip iltihap oluşturmaktadır. Bununla birlikte idrar yollarındaki her hangi bir iltihap da prostata ulaşıp iltihaba neden olabilir. Unutmamak gerekir ki prostat iltihabı özellikle de cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık değildir. Her erkekte görülebilir. Ergenlik çağını geçmiş erkeklerde yaş gözetmeden rastlanabilir ve bazen bakteri dışında her hangi bir durumdan dolayı da iltihap oluşabilmektedir. Prostat iltihabı tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse eğer zamanla sinir hastalıklarına yol açabilmektedir. Prostat iltihabı iki şekilde görülmektedir. Biri akut prostatittir. Aniden ortaya çıkar ve şiddetli ağrı yapmaktadır. İdrar yapmada zorluk vardır ve idrarını tamamen yapamaz. Ateş ve titreme görülmektedir. Diğeri ise kronik prostatittir. Kendini belli etmeden ilerlemektedir. Şiddetlendiği zaman idrarda yanma ve sık idrara çıkma gibi bir durum söz konusudur. Cinsel anlamda bir soğukluk vardır ve boşalırken ağrı duyar. Bu belirtiler prostat iltihabından kaynaklanmıyor da olabilir.

Prostat İltihabının Nedenleri:
Prostat iltihabına genel olarak bakteriler neden olmaktadır. Bunun yanında mikropların etkisini de unutmamak gerekir. Aynı zamanda idrar yoluna yapılmış müdahaleler de prostat iltihabına neden olabilmektedir.
Prostat İltihabında Tedavi:
Kronik prostat iltihabında antibiyotik kullanımı yapılır. İdrar yapmaya yardımcı ve oluşan şişliği ortadan kaldıracak takviye ilaçlar da verilmektedir. Genel olarak beş hafta boyunca antibiyotik kullanımı olur. Bazen hastalık tekrarlayabilir veya beş haftalık süreç yeterli gelmeyebilir. Bu durumda tedavi süresi uzatılır. Akut prostat iltihabı biraz daha ciddi bir durum olduğundan antibiyotik tedavisi yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Sonda takılması gerekebilir veya damardan ilaç kullanımı yapılabilir. Unutulmamalıdır ki prostat iltihabı prostat kanserini tetikleyen bir rahatsızlık değildir. Ama bireyin hayatını olumsuz etkilediği için kesinlikle tedavi gerekmektedir. Tedavi sürecinde cinsel ilişkiye girilebilir. Doğru tanı koymak ve doğru tedaviyi uygulamak çok önemlidir. Bununla birlikte antibiyotik kullanımı sırasında şikayetler azalacaktır. Bu sırada hasta rahatsızlığın geçtiğini düşünerek ilaç kullanımını bırakır. Tedavi kesinlikle yarıda kesilmemelidir. Yarıda kesilen tedaviler daha sonra iyileşmek için daha fazla zahmet çekmenize neden olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.