Parfümler artık gündelik yaşantımızda oldukça tercih ettiğim araçlardan birisi. İhtiyacını gün içerisinde hissettiğimiz bile olabiliyor. Özellikle yaz aylarında terlememiz arttığı için koku meselesi de yükselişe geçiyor. Bu yazımızda parfümden maksimum faydayı nasıl sağlayacağınıza dair ufak tüyolar vereceğiz. Aslında yanlış parfüm kullanımından kaynaklanan verimsizliği azaltmak istiyoruz.

1- Öncelikle parfümü alırken hemen elimize kolumuza sıkıp anlık karar vermemiz tamamen yanlış. Çünkü bu parfümün sizde nasıl koktuğunu hemen anlayamazsınız. Sıktığınız parfümün etkisini 1 saat sonra farkedebilirsiniz. Bu nedenle sıktığınız parfümü hemen almayın. 1 saat sonra karar vermeyi deneyin.

2- Alacağınız parfümün yan ürünleri (krem, duş jeli, sprey vs.) varsa onları da almaya çalışın. Parfümünüzden önce onları kullanın en son parfümünüzü kullanın. Bu şekilde kullandığınızda parfümün etkisi çok daha uzun sürecektir. Ve farklı kokudaki ürünlerle birlikte kullanıldığında hepsi birleşeceği için bileşkede meydana gelen koku özgünlüğünü yitirecektir. Yani farklılaşacaktır.

3- Her parfüm herkeste aynı kokmaz. Burası gerçekten çok önemlidir. Her vücudun kimyasına göre parfüm kokusu farklılık gösterecektir. Hatta özellikle kadınların kimyası günlük bile değişebildiği için önceki gün güzel kokan parfümünüz sonraki gün kötü kokabilir. Bu nedenle parfümlerin önce testerlarını bulup kullanmakta fayda var. Başkasında güzel kokmayan parfüm sizde çok güzel etki bırakabilir. Bu yüzden sizin için en uyumlu kokuyu bulmaya biraz çaba sarfetmeniz lazım. Bunu da değişik parfümleri 3-5 gün deneyerek test edebilirsiniz.

4- Parfümü doğru yerlerinize sıkmanız da çok önemlidir. Çünkü parfüm öyle alelade sıkılan birşey değildir. O şekilde kullanıldığında verim azalacaktır. Özellikle nabız bölgelerimize sıkmamız gerekiyor; Boyun arkası, bilekler, dirseklerin iç kısımları ve dizlerin arka kısımları en uygun bölgeler olarak sıralanabilir.

6- Parfümünüzü sıktıktan sonra o bölgeleri kesinlikle ovuşturmayın. Hani bileklerimize parfümü sıkıp ovuşturur sonra da koklarız ya. İşte bu tamamen yanlış bir deneme. Çünkü ovuşturma işlemi parfüm taneciklerini karıştırıp yapısını bozabileceği için kokunun da değişmesine sebep olacaktır. Daha iyi verim için ovalama yok!

7- Üzerinize sıktığınız parfümden bir miktar da odanıza sıkıp üzerinde dolaşın. Bu sayede homojen bir dağılım sağlamış olacaksınız. Hani parfümü havaya sıkıp içinden geçenler vardır ya. İşte bunlar doğru birşey yapıyorlar 🙂 Haberiniz olsun. 😉

8- Özellikle duştan sonra parfüm sıkılmalıdır. Çünkü vücudunuzda kimya duş almadığınızda giderek ağırlaştığı için parfümün etkisi hem çabuk yitirilir hem de koku tamamen farklı bir formata bürünüp etrafınıza zulüm yaşatmanız mümkün. Spordan sonra parfüm sıkanların nasıl koktuklarına bir bakabilirsiniz. 😉

Bu tüyolarla doğru parfüm kullanıp maksimum faydayı sağlayabilirsiniz. Umarım faydalı olabilmişizdir…