Yumurtlama yani ovulasyon günleri bilmek bir kadın için hamile kalmak yada hamilelikten korumak için oldukça önemlidir.Biraz daha açarsak konuyu,eğer yumurtlama gününüzü hesapladı iseniz ve bir sonraki zamanı biliyorsanız hangi günlerde hamile kalma olasılığınız olduğunu bilebilirsiniz.Yada gebe kalmak istemiyorsanız yine bu günleri dikkate alarak bunu önleyebilirsiniz.

Tam koruma sağlamasa da yumurtlama günlerini her kadının hesaplayıp bilmesi gereklidir. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama adet döneminden 14 gün önce başlar. Bunun için tahmini adet gününüzü bilmeniz gerekmektedir. Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14. günü olur, adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 14. güne denk gelir.

Bu günden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır. (Yani adet başlamadan 17-18 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir ilişkiye girmek gerekir.

Diğer örnekler: Adetleri düzenli 30 gün süren bir bayan adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16. gün yumurtlama olacağını hesaplanır. Adet kanamaları düzenli 35 günde bir olan kadınlarda yumurtlama günü ortalama 21. güne denk gelir.

Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama gününü tahmin etmek daha zordur. Ama her zaman adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelir.

Üstteki bilgiler hep sonraki adetten geriye doğru sayılacak şekilde verilmiştir (adet başlamadan 17-18 gün önce ilişkiye başlayın gibi).

Çünkü yumurtlama gününün gelecek adete göre hesaplanması daha güvenilirdir. (Adetin ikinci dönemi yani yumurtlama-adet arasındaki luteal faz süresi 14 gün sabittir.)