Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme

1-5 yaş grubuna giren çocuklarda en önemli husus, bu dönemde çocuğa iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazandırmaktır. Yetişkinlik için temel oluşturan pek çok alışkanlığın geliştirildiği, beslenme alışkanlıklarının sağlamlaştırıldığı en önemli okul öncesi dönemdir. Bu dönemde çocukların yemek yeme alışkanlığı kazanmasında en önemli faktör ailedir. Bu dönemde çocuğun aile ile birlikte masada oturması, uygun beslenme alışkanlığı kazanması açısından büyük önem taşır. Bir yaşından sonra çocuğa çatal kaşık kullanma alıştırması yapmaya başlanabilir. Ayrı tabağının olması ve yemeğini kendisinin yemeğe çalışması sağlanmalıdır. Çocuklar bu dönemlerde etrafındaki herkesi gözler, onların davranışlarını taklit eder. Beslenme alışkanlıklarında da bu gözlem ve taklitler etkili olur.

Çocuğun büyümesini ve gelişmesini sağlamak için tek tip besinden kaçınılmalı ve değişik tattaki besinleri tüketmesi sağlanmalıdır. Sürekli aynı besinlerin verilmesi, çocuğun ilerde yemek seçmesine ve aynı tarz yemek istemesine neden olur. Çocukluğunda dengeli ve sağlıklı beslenenlerin, büyüyünce eklem hastalıklarına yakalanma riski daha düşüktür. Çocukların bu dönemde kalsiyum, protein, vitamin, demir gibi besin öğelerine ihtiyaçları vardır. Bu yaş grubundaki çocuklarda ana öğünlerin yanı sıra ara öğün tüketimi de önemlidir. Süt, yoğurt, peynir, et, balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, taze sebze meyve, tahıl, yağ ve şekerden oluşan besin grupları, okul öncesi çocuklar için gerekli olan besinlerdir. Porsiyonları yetişkinlerin 1/3’ü kadar olmalıdır. Çocuğun diş yapısına uygun olarak dönemin başlarında daha yumuşak gıdalar verilmeli, yaş ilerledikçe besinlerine daha katı gıdalar eklenmelidir. Çocuğun yemek yeme alışkanlığını olumsuz yönde etkilememek için yemek yemesi için ısrar etme, ödüllendirme, ceza verme gibi tutumlardan mutlaka kaçının. Yemekleri belli bir saatte verip, çikolata, bisküvi, kola vb besinleri vermemek için önlemler alarak, çocuğu düzenli bir beslenme programına alıştırın. Okul öncesi dönemde çocuklarda yemek seçme, aşırı yemek yeme, besin alerjisi, demir eksikliği sık karşılaşılan problemlerdir. Çocuğun bu dönemde kazandığı sağlıklı ve dengeli yemek yeme alışkanlığı, ileri yaşlarda oluşabilecek beslenme sorunlarının önüne geçer.

Okul Çağı Çocuklarında Beslenme

Çocuklarda okul çağı döneminde sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazanması oldukça önemlidir. Çocukların bu dönemde hızlı büyümesi ve gelişmesi sebebi ile vücudun protein, mineral, vitamin gibi pek çok besin öğesine ihtiyacı vardır. Bu sebeple beslenme yetersizliğinden en çok etkilenen gruba çocuklar girer. Çocuklar yetersiz ve dengesiz beslenirse, hastalıklara karşı dirençsiz olurlar. Hem bedensel hem de zihinsel yeteneklerinin gelişmesi açısından, okul çağı döneminde beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Çocuklukta kazanılan beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürer. Beslenme eğitiminin erken başlaması çocuğun gelişimini, bağışıklık sistemini ve zeka düzeyini güçlendirmek için çok önemlidir. Okul öncesi dönemde beslenmede aile faktörü önemliyken, okul çağı döneminde (6-14 yaş arası) çocuk toplum içerisine girip çevresiyle iletişimi arttığından, arkadaşlarından, izlediği reklamlardan da etkilenmeye başlar. Bu nedenle okul çağı çocuklarının sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için, aile ve okul yönetimin bu konuda bilinçli olması ve bir bütün olarak hareket etmeleri gerekmektedir. Okulda çıkan yemekler beslenme ve diyet uzmanlarının kontrolünde yapılmalı, okul tarafından aile bilgilendirilmeli ve çocuğun evde yediği yiyecekler konusunda da okula aile tarafından bilgi verilmelidir.

Sağlıklı beslenme için günde üç ana öğün mutlaka düzenli olarak tüketmek gerekir. Çocuğun güne enerjik olarak hazırlanması için kahvaltı ihmal edilmemelidir. Beslenmede büyük önemi olan kahvaltı alışkanlığı, mutlaka bu yaşlarda çocuğa kazandırılmalıdır. Ara öğünlerde de süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, meyve, fındık, ceviz, peynirli ekmek, evde yapılmış kek tarzı gıdalar tercih edilmelidir. Her öğünde temel besin grupları (süt, tahıl, et, sebze ve meyve) mutlaka tüketilmelidir. Çocukların sağlıklı büyümesi, zihinsel faaliyetlerinin, öğrenme yeteneğinin ve derslerinde konsantrasyonlarının artması için, gün içinde aralıklarla mutlaka 3 ana öğün ve ara öğünler olmak üzere 6 öğün beslenme çeşitliliği sağlanması çok önemlidir. Okul çağı döneminde sık tüketilen hamburger, gazlı içecekler, çikolata, cips, bisküvi, kraker vb. yiyecekler çocuklarda beslenme bozukluğuna yol açar. Buna bağlı olarak çocuklarda obezite, kansızlık, vitamin eksikliği, gelişim geriliği, algılama ve öğrenme güçlüğü, diş problemleri, iştahsızlık, zayıflık gibi birçok sağlık sorunu ortaya çıkar.