Yaz yaklaştıkça düğün ve nişan hazırlıkları başlıyor. Son dönemde adeta bir sektör haline gelen cehiz hazırlıklarına nişan da eklendi. Nişanlar yöreden yöreye, aileden aileye farklılık gösteren ritüeller içerse de hepsinin ortak yönü nedir desek, “nişan tepsisi ve kurdela kesimi cevabını alırız. Nişan tepsisi de o günün en önemli parçalarından biri haline geldi. Gelinler bu tepsiyi hatıra olarak saklamak üzere kaldırıyorlar. Bu tepsileri tasarlamak mümkün mü, böyle olursa daha mı ucuza mal edilir? İki sorunun cevabı da evet. Düğün dernek telaşı sırasında bazı küçük masraflar birikip yığın olabiliyor. Bu tepsilerden kendinizin tasarlaması, ya da hazır bir tasarıma bakarak yapması mümkün. Bu işi arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli bir aktivite haline çevirebilirsiniz. Herkes kendi tepsisini tasarlar. Tasarım tepsi görsellerine bakarak, ortak malzemelerle çok iyi işler çıkarabilir, hatta bunu ticarete çevirebilirsiniz.

Nişan Tepsisi Tasarımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Tasarlanacak görselin çıktısı
  • Tasarımınıza uygun makas
  • Gümüş, Melamin, Cam, Ayna tepsi (Tasarımınızın türüne ve bütçenize göre)
  • Silikon tabancası (Bu tabancaların düğme ayarlı olanlarını tercih etmek daha doğru olacaktır, silikonun akıp gitmesini engeller)
  • Tasarımınıza göre malzemeler: inci boncuk, deniz kabuğu, sim, gümüş ve altın iplikler, gümüş altın boncuklar, yapma çiçek buketi, minik figürler, kutular, harfler… ( Hepsini bir aradabulabileceğiniz yerler genelde tuhafiyelerdir)
  • İsim yazdıracaksanız lazerle yazım yapan bir kuyumcuda istediğiniz zemin üzerine yazdırabilirsiniz. Nasıl Yapılır? Tek yapmanız gereken şey, tasarlamak istediğiniz görsele bakarak, en alttan en üste kadar malzemeleri dekorize etmek.  Aynı şeyi makasa da uygulamak. Makas hariç diğerleri silikonla tepsiye sabitlenirse kaybolma, düşme gibi problemler yaşamazsınız.

Şimdiden kolay gelsin.