Birçok genç kızın hayalidir hostes olup dünyayı görmek. Peki hostes olmak için neler yapmak gerekir? İşte size hostes olma aşamaları.

İlk olarak başvuru yapmanız gerekir. Hostes olarak başvuru yapacağınız şirketin alım ilanı olduğu zaman, ilgili web sitelerinden başvuru yaparsınız. Başvurunuz ve bilgileriniz incelenir. Eğer ön başvurunuz olumlu bulunur ise, boy- kilo ölçümü için davet alırsınız. Hosteslerde boy ve kilo durumu çok önemlidir. Uçakta fazladan götürülen her bir kilo ekstradan yakıt masrafı demektir. Bu nedenle uçuş ekibinin belirli kiloda kalması istenir. Hostes hava yolu şirketini yolculara karşı temsil eden kimsedir. Bu nedenle hoş görünüm önemlidir.

Daha sonrasında İngilizce seviye tespit sınavı yapılır. Uluslararası geçerli dil İngilizce olduğu için uçuş ekibinde İngilizce yeterliliği aranır. Yapılacak sınavda başarılı olabilmek için orta düzey veya üstü İngilizce yeterliliğiniz olması gerekir. Yazılı sınavdan sonra konuşabilme seviyenizin ölçülmesi için İngilizce sözlü sınavına tabi tutulursunuz. Bu sözlü sınav genellikle yabancı uyruklu gözetmenler eşliğinde yapılır.

Sözlü dil sınavından da geçtikten sonra Türkçe genel mülakata tabi tutulursunuz. Bu kısımda şirketinizin üst düzey yöneticileri karşınızdadır ve size kendilerince incelerler. Size neden bu şirketi seçtiğiniz, kariyer planlarınız hakkında sorular sorarlar.Bu kısımda rahat ve akıcı konuşmaya dikkat etmelisiniz. Heyecanınızı dizginleyemez seniz az önceki saydığım aşamalardaki emekleriniz bir kalemde siliniverir gider. Rahat olmayı unutmayın, yönetici olsalar da sonuçta onlarda insan.

Yönetici adımını da atladıktan sonra bazı şirketler sizin psikolojik bir teste tabi olmanızı da isteyebilir. Bu testin amacı sizin davranışlarınız ile sosyal olarak bu işe hazır olup olmadığınızın görülmesidir. Tüm sınavları başarı ile geçtikten sonra son bir eleme işlemi yapılır. Elek üstünde kalabilen adaylar belli bir süre eğitilmek üzere eğitime alınır.

Başvuru yapmayı düşünen adaylara şimdiden başarılar dileriz.