Mutfak Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Kasım 7, 2018
17 Görüntüleme
 

Mutfaklarımızda kullandığımız aspiratörler gün içerisinde oldukça işimizi gören mutfak gereçlerinden biri. Ama birçok hanım bu aletin nasıl temizleneceği konusunda eli kolu bağlı kalabiliyor. Dıştan genel bir temizlik elbette ki yapılabiliyor fakat aspiratörlerde önemli olan filtrelerin temizliği. Filtreler zaman içinde yüksek emiş ile içinden geçen dumanı süzer ve yağlı kısımları filtresinde hapseder. İşte bu filtreler nasıl temizlenir sizlerle paylaşacağız.

Aslında mutfak ve ev temizliğinde kullandığımız pratik bir üründen yardım alacağız. Onu neredeyse her evde bulabilmek mümkün. Çünkü her işe yarayan pratik bir ürün. Bahsettiğimiz ürün karbonat.

İşlem Nasıl Yapılır? 

  1. Öncelikle aspiratörünüzün filtresini çıkarın. Dikdörtgen şekilde ince ve geçirgen bir çerçeve. Tabii ki elinize aldığınızda oldukça yağlı olduğunu göreceksiniz. Elleriniz yapış yapış olacak ve bu nasıl çıkacak diye düşüneceksiniz. Şimdi bu dikdörtgen çerçevenin sığacağı bir metal börek tepsisine ihtiyacınız olacak.
  2. Bu tepsi içine su doldurup ocak üzerinde kaynamaya bırakıyoruz. Sonra üzerine 3 kaşık karbonatı farklı yerlere yayarak serpiyoruz.
  3. Sonra bu ısınan tepsinin içine filtreyi yerleştirerek ufak ufak köpürmesini seyrediyoruz.
  4. Sonra filtrenin diğer tarafını çevirip yine tepsi içine koyup bekliyoruz.
  5. En son filtremizi çıkarıp normal suyun altında sabunla birlikte yıkayıp duruluyoruz.
  6. Zaten gıcır gıcır olup kaygan yapıdan arındığını göreceksiniz.


Siz ne düşünüyorsunuz?