Migren nedir?

Migren; zaman zaman bastıran, genellikle başın belli bir bölgesinde olan ancak bazen tüm baş bölgesinde görülen zonklayıcı şekildeki baş ağrısıdır.  Migren hastalığı birçok dilde ve birçok şekilde isimlendirilmiş, son olarak Fransız’lar tarafından kullanılan migraine kullanılmaya başlanmıştır.

Migren hastalığında konu başlarında söylediğimiz gibi, aniden bastıran ve hiçbir nedene dayanmayan, 3 saat ile 3 gün arası sürebilen baş ağrısı nöbetlerine denilmektedir. Hastalık başlangıç evrelerinde sinüzit ile karıştırılabilir. Ancak Migren hastalığının kuluçka süre süresi tamamlanmasından sonra sinüzit hastalığı ile arasında farklılıklar olduğu görülmektedir.

Migren hastalığı, kusma, mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Ağrı nöbeti gelmeden önce bireylerde sese ve ışığa aşırı duyarlılık, göz önünde parlak ışıklar gibi belirtiler gözlemlenir. Ağrı nöbeti esnasında ise hasta baş kısmına aşırı hassasiyet gösterir.

Migren hastalığı genellikle başın yarı kısmında görülmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken ağrının sürekli bir tarafta görülmesidir. Ağrı sürekli olarak başın bir bölgesinde gerçekleşiyor ise hasta bunu doktoruna iletmelidir.

Migren hastalığı nasıl teşhis edilir?

Hastalık tıbbi görüntüleme yöntemleri ile anlaşılabileceği gibi, doktorun hasta ile konuşarak ona birkaç soru yöneltmesi ile de anlaşılabilir. Migren hastalığının erkeklere nazaran kadılarda görülme sıklığı yaklaşık olarak üç kat fazladır. Bunun nedeni kadınların hormonal dengesinin erkeklerden farklı olmasıdır.  

Migren hastalığının sebebi nedir?

aslına bakacak olursanız migren hastalığının nedeni tam olarak teşhis edilememiştir. Ancak beyin kan damarlarında kimyasal değişimlerden dolayı gerçekleştiği olası neden olarak görülmektedir. Bununla birlikte migren hastalığının kalıtım yolu ile aktarılıp aktarılmadığına da araştırılan sebepler arasındadır. Anne veya babasında migren hastalığı bulunan bireyin de migren hastası olma olasılığı %45’tir. Hem annesinde hem babasında migren rahatsızlığı bulunan kimselerde bu rakamın 80 dolaylarına çıktığı görülmektedir. Bu durum göstermektedir ki bilim henüz tam olarak kabul etmese de migren kalıtım yolu ile gelecek nesillere aktarılmaktadır.

Kaç çeşit migren vardır?  

Migren hastalığı basit ve klasik olmak üzere iki çeşittir. Basit migren hastaların yaklaşık %70’inde görülmektedir. Basit migrende tek taraflı baş ağrısı ile birlikte nadiren kusma gözlemlenir. Klasik migren ise migren rahatsızlığı yaşayan topluluğun yaklaşık %15’ini oluşturur. Klasik migren’de şiddetli mide bulantısı, 3- 6 saat arası süren zonklama tarzı baş ağrıları görülür.

Migren şafağı nedir?

Migren şafağı, ağrı nöbeti gelmeden hemen önce gözlemlenen bir dizi belirtiler toplamına verilen isimdir. Migren şafağında aura(göz önünde ışıklar), görmede bozulma, konuşmada aksaklık, çift görme, kısmi görememe, kulak çınlaması, dengesizlik vb. tanılar migren şafağını oluşturur.

Migren hastalığının tedavisi nasıldır? 

Migren hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Botox yaptıran hastalarda rastlantısal olarak ağrı nöbetlerinde azalma gözlemlenmiştir. Botox yöntemi son zamanlarda geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bunun dışında alternatif tıp olarak bazı çiçekler ve otlar tavsiye edilmektedir.