Menopoz kadın psikolojisini nasıl etkiler? İlk olarak menopozun ne olduğuna bakalım. Menopoz kadınların doğurganlıklarını yitirmesi anlamına gelmektedir. Menopoz evresi 45 ila 60 yaşları arasında gerçekleşir. Menopoz evresi tamamen doğal yollardan gerçekleşir ve her kadın bu evreyi yaşayacaktır.

Peki menopoz döneminde vücuttaki değişimler kadın psikolojisini nasıl etkiler? Kadınlarda menopoz evresine geçiş aslında hormonal değişiklikler sonucudur. Bu nedenle geçiş evresinde sıcak basması, gece terlemesi, iç sıkıntısı, gerginlik ve olaylara aşırı tepki verme bu hormonal değişikliklerin sonucudur. Bilim insanları menopoz ile kadın ruh sağlığı arasında doğrudan bir bağlantı bulamamış, ancak menopoz dönemlerinde bu saydığımız rahatsızlıklara daha eğilimli olduklarını belirlemiştir.

Menopoza giren bayanlarda östrojen hormonu salgısı azalması da bir diğer değişimdir. Bu salgının azalması birçok hareket sıkıntılarının yanında uyku düzensizliklerine de neden olur. Geçiş evresinde sürekli olarak uykuda düzensizlik, dinlenmeye çalışıp dinlenemeyen ve sık aralıklar ile ateşlenen kadın psikolojik olarak rahatsızlanmaktadır.