Günümüzde gerek sosyal medya, gerek çevremiz bizi bir çeşit tüketim çılgınlığına sürüklüyor. Kadınları kapsama alanına alan en büyük çılgınlık ise kozmetik dünyası. Hal böyle olunca maaşının büyük bir kısmını kozmetik marketlerin kasasına bırakıp çıkan insanlar tanır olduk. Islak mendilli bir müdahalenin ardından tanınmayan insanlar tanır olduk.

-Pekâlâ sizce bu denli büyük bir harcama ve böylesine büyük bir değişim gerekli mi?
-Bence kesinlikle değil.

Öncelikle ayna karşısına geçin ve kendinizi inceleyin. Herhangi biriyle kıyaslamadan. Kendinize güvenen güçlü bir kadın olarak. Ergenlik dönemindeki  tatlı bir genç kız olarak. Yaşınızın, sosyal çevrenizin farkında olarak.  İncelemenizi bir kaç boyunca sürdürmenizi tavsiye ediyorum. Sizce kusurlu gördüğünüz şeyleri not alarak.
Günler sonunda kağıdınızda yazılı olabilecek şeyleri az çok tahmin edebiliyorum.

-Sivilceli bir yüzüm var.
-Yüzüm çok kırmızı.
-Göz altlarım çok mor.
-Burnum çok büyük/şekilsiz.
-Gözlerim büyük/küçük.
-Kirpiklerim düz/kısa.
-Kaşlarım çok ince/kalın/düşük.
-Dudaklarım ince/kalın.

Açıkçası uzun bi süre düşündükten sonra yalnızca bunları sıralayabildim. Öncelikle size itiraf etmem gereken çok önemli bir şey var ki, hiç birimiz kusursuz değiliz! Eminim ki buna çok şaşırdınız. 🙂 Ekranlarda çok beğendiğimiz insanları makyajsız, gün ışığında doğal halleriyle gördüğümüzde aslında hiç de kıskanılacak bir halde olmadığını anlıyoruz. Tabii ki istisnalar da var ama onlarınki de gen havuzundan kaynaklanıyor olsa gerek. Ne yapalım DNAmız kusursuz değilse? MAKYAJ!

Bunu bir gereklilik olarak görmeyin tabii ki. Kendinizle barışmaya çalışmanız gibi, sizi çok rahatsız eden kusurları kapatmaya çalışmanız da bir seçenek. Yukarıda listelediğim sorunların makyajla giderilip giderilemeyeceğine bakalım.

-Eğer yüzünüz çok sivilceliyse ve ergenlik veya yoğun stresli bir dönemdeyseniz öncelikli tavsiyem kozmetiklere başvurmadan sabretmeniz olacak. Sabır süresince doğal içerikli sivilce giderici ürünler kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı etkili bir yöntem olabilir. Siz gene de bir cilt doktoruna danışmadan müdehalede bulunmayın. Birkaç ay veya yıl sonra pürüzsüz bir cilde kavuşmanız muhtemel. Şuan hoşlandığınız çocuk sizi beğenmiyor diye yüzünüzü fondötene bulayıp iyileşme sürecini geciktirmeyin lütfen.

makyaj hangi ürün (3)

-Yüzünüz çok kızarıyorsa veya sivilce kızarıklıklarınız oluyorsa bunun için yeşil renkli correctoru lokal olarak veya CC kremi tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Eve gelince yada uyumadan önce cildinizi alkolsüz bir ürünle temizlemeyi unutmayın.

-Göz altlarınız çok morsa öncelikle bolca su tüketmenizi ve uykunuza özen göstermenizi tavsiye ediyorum. Poşet çay ılınınca yapacağınız kompresten fayda göreceğiniz gibi, günü kurtarmak adına acil müdehaleye ihtiyacınız varsa pembe-somon renklerindeki corrector işinizi görecektir. Göz çevrenizi yaşınıza uygun bir kremle nemlendirdikten sonra ürünü tampon hareketlerle uygulayın. Yukarı bakarak göz altlarınıza uygulayacağınız transparan pudra ürünün çizgilere dolmasını engelleyecektir.

makyaj hangi ürün (2)

-Burnunuz için yapabileceğiniz şey tabii ki kontur uygulaması. Bunun için içinde turunculuk barındırmayan cildinizden 2 ton koyu renk ve 2 ton açık renk krem ya da pudra kontur ürünü. Burun yapınıza göre uygulamanız gereken tekniği videolardan öğrenebilirsiniz. Bu gölgeleme aydınlatma tekniğiyle yalnızca burnunuzu değil yüzünüzün neredeyse tamamını şekillendirebilirsiniz. Ama yıkandıktan sonra da sizi tanımak isteyeceğimizi unutmayın lütfen.

-Gözlerinizi büyütmek için iç kısmına ten rengi göz kalemi, küçültmek için de aynı yere siyah-kahverengi göz kalemi sürmeniz yeterli. Ne kadar da küçük bir şeyi dert etmişsiniz değil mi?

makyaj hangi ürün (1)

-Kirpikleriniz çok cılız ve kısaysa hint yağı ile bakım yapabilirsiniz. Uyumadan önce temiz bir maskara fırçasıyla köklerine ve boylarına süreceğiniz hint yağı ile 2 hafta kadar kısa bir sürede gözle görünür sonuçlar alabilirsiniz. Üstelik Temmuz 2016 itibariyle Hint yağının ortalama fiyatı 8 TL. Kirpiklerinizi kıvırmak için ise maskara ve kirpik maşasına ihtiyacınız var. Maşayı ısıtarak kullanmak önerilen bir yöntem olsa da, sıcak metali göz çevrenize yaklaştırmanız oldukça tehlikeli ayrıca pamuk ipliğine bağlı incecik kirpikler kıvrılmak uğruna kesilebilir de. Soğuk maşayla olduğu kadarıyla yetinebilir ya da takma kirpik kullanabilirsiniz.

makyaj hangi ürün (5)

-Kaşlarınızı kalınlaştırmak için kirpikler için tavsiye ettiğimiz yöntemi kullanabilirsiniz. Seyrek kaşlılar kaş kalemiyle doldurmayı da tercih edebilir. Bunun için en doğal görünen yöntemi videolardan öğrenebilirsiniz. Kalın kaşlar için en doğru müdehalede yüz şeklinize göre karar vererek kuaför bulunabilir. Düşük kaşlar için de uç kısma doğru kaş altına süreceğiniz aydınlatıcı sihirli bir etki gösterecektir.

makyaj hangi ürün (4)

-Kalın dudaklardan şikayetçi bir kadın bulmak çok zor olsa gerek ama eğer varsa çok çarpıcı renklerde olmayan rujları dudak çizgisini geçmeden uygulamak sanırım tek çözüm. İnce dudaklar içinse ruja uygun renkteki dudak kalemini dudak çizgisini çok geçmeden dışarıdan çerçeveleyip ruju sürmek yeterli olacaktır.

Tüm bunlarla kim uğraşacak deyip kendinizle barışmayı seçmeniz de bir seçenek tabii ki. Huyunuz güzel olsun 🙂