Kadın veya erkek farkı olmaksızın iki cinsiyet grubunun ortak sıkıntısıdır karın bölgesi yağlanmaları. Karın bölgesi; kadınlarda 80, erkeklerde 94 santimi geçmiş ise aşırı yağlanma olduğu kabul edilebilir.

Peki bu yağlanma için ne yapılabilir? Genetik olarak veya dengesiz beslenme sonucunda karın bölgesi yağlanmaları oluşmaktadır. Bu yağlanmaları bölgesel olarak yok edebilecek herhangi bir diyet veya ilaç bulunmamaktadır. O zaman bu yağlanmalardan kurtulmanın yolu nedir? Aşırı yağlanmalardan kurtulmanın en etkili yöntemi vücut ihtiyacının altında beslenmekten geçer. Vücut, beslenme yoluyla alınan gıdalardan yeterince beslenemez ise kendi stoklarından yağ yakmaya başlayacak ve bu yağlar ilk olarak aşırı yağlanma bölgelerindeki fazlalıklar olacaktır. Özellikle bazı bayanlar, rejim yapmaktan korkarlar. Sebebi ise fazla yağlanma bulunan bölgelerinin değil de normal bölgelerindeki yağ tabakalarının gitmesinden ve dengesiz bir görüntü açığa çıkmasından korkmalarıdır. Bu tamamen yanlış ve hatalı bir inançtır. Çünkü insan vücudu yağ yakım işlemini dengeli olarak önce fazla yağlanma olan bölgeden karşılamaktadır.

Bölgesel olarak incelmeyi sağlayacak bir diyet veya yöntem olmadığından, incelme için düzenli aralıklar ile porsiyon küçülterek beslenilmesinin gerekli olduğundan bahsettik. Belki bölgesel incelmenin bir diyeti yok ancak bölgesel incelmeye yardımcı olacak, yapabileceğiniz uygulamalar var. Az beslenmenin yanında, yürüyüşe çıkmak, spor yapmak ve yüzmek sizin kalori yakmanıza fayda sağlayacağı gibi sizin fazla yağlanma olan bölgelerinizin daha çabuk erimesini sağlayacaktır.

Tekrar etmek gerekirse yağ stoklarının kullanımı öncelikle fazla yağlanma olan bölgelerden başlar. Ancak bu yağ bölgelerinin erimesinin ardından, ilgili bölgelerde bir miktar deri sarkması olması muhtemeldir. Bu durum, hem bayanlarda hem de erkeklerde hoş olmayan bir görüntü çıkmasına neden olmaktadır. Bunu engellemek için bölgesel sıkılaştırıcı hareketler yapılması sıkı bu bölgedeki kas dokusunu güçlendireceği gibi hoş bir görüntü kazanmanızı sağlayacaktır.