16. ve 20 haftalar arası süreye ulaştınız ve dokuz ay sürecek maceralı ve heyecan dolu yolculuğun artık resmen ortasındasınız. Peki hamile olarak geçirdiğiniz bu beşinci ay içerisinde sizde ve bebeğinizde ne gibi değişiklikler olacak?

Bu haftalarda özellikle anne adaylarında gözle görülür bir hacim kazanma olması beklenmektedir. Ancak beşinci aya ulaştığınız halde karnınızda büyüme olmadı ise sakın telaşlanmayın, çünkü karın büyümesi olayı anneni genetik yapısına bağlıdır.

Annede karın büyümesi sonucu vücutta hamilelik çatlakları görülebilir. Bu nedenle çatlak giderici kremler kullanılabilir. Bu noktadan sonra anne giyimine dikkat etmelidir. Günlük hayatta giydiği kıyafetler anneye dar gelmeye başlayacak ve  dar kıyafetler bebeğe baskı yapacaktır. Geniş ve rahat kıyafetler giyilmesi önerilmektedir. Bebeğin beyin ve organlarının kitlesel olarak gelişimi bu aylarda hızlanacağı için annenin besleyici ve zengin vitamin mineral içeren gıdalar ile beslenmesi gerekmektedir. Özellikle beyin gelişiminden dolayı Omega açısından zengin olan balık, ıspanak, ceviz, semiz otu tüketilmelidir.

5. Aydaki bebeğin durumu nasıldır? 

Bebeğinizin bu ayda kol ve bacakları arasındaki uzunluk farkı artmaya başlayacaktır. Cilt altı yağlanmaları da bu aylarda başlar. Bebeğin ısıl dengesi için bu yağlanma gereklidir. Yağlanmaya bağlı olarak bebeğiniz kilo tombişleşecek ve bir miktar kilo alacaktır. Bebekte yutkunmalar, hıçkırık, göz açıp kapamalar, sert tekmelemeler bu aylarda başlayan diğer gelişimlerdir. Bebeğin ilk dışkısı olan Mekonyum bu aylarda bağırsaklarda birikmeye başlar.

Bu aylarda bebeğin kulak kemikleri oluşmaya başlar ve bebek sesleri işitebilir. Bu aylardan sonra bebeğiniz özellikle yüksek seslere tepki vereceğinden dolayı konuşma ve diğer ortam seslerine dikkat edilmelidir!

Bu haftalarda bebek REM uykusuna dalar. Bu nedenle rüya gördüğü düşünülmektedir.