Hamilelik sürecinin neredeyse yarısına geldiniz. Bebeğiniz de gelişim evrelerinin yarısına neredeyse erişti. Eğer 12-16. haftalar arasında ultrason çekimine giderseniz bebeğinizin görüntüsü sizi epey şaşırtabilir. Çünkü bu haftalarda bebeğinizin görünümü oldukça değişmiş, vücut detaylarının netleşmiş olduğunu göreceksiniz.

Artık bebeğinizin kolları ve bacakları daha uzun, gövdesi gelişmiş, gözleri tamamen belirginleşmiş ve parmakları sayılabilir duruma gelmiştir. Omurganın oluşumu da bu haftalarda tamamlanır. Bu aylarda bebek yutkunmaya, hıçkırmaya ve çişini yamaya başlar. Bebekten dışa aktarılan bu maddeler fetusa, fetustaki bu maddeler de annenin boşaltım sisteminden dışarı atılır. Bebek amniyotik sıvıları içmeye başlar. Bu haftalarda boyu yaklaşık olarak 14 cm, ağırlığı ise yaklaşık olarak 80-85 gram civarına ulaşmıştır. Bebeğinizin kalbi artık tamamen gözlemlenebilecek kadar belirginleşmiştir.

Annede meydana gelen değişimler nelerdir?

  • Hamile olduğunuz diğer kimseler tarafından anlaşılır duruma gelir, göbeğiniz belirginleşir.
  • İlk aylarda belirgin olarak kendisini gösteren bulantı, kusma vb. hamilelik etkileri yok denilebilecek kadar azalmıştır.
  • Uzun süredir hamile olduğunuz için vücudunuzda meydana gelen değişiklilere alışmış olursunuz.
  • Eski iştah geri gelmiştir, anne bu haftalarda adaylarına bol bol omega içeren besinler alması tavsiye edilir.
  • Göğüslerden halk arasında ağız adı verilen sıvılar gelebilir. Bu doğaldır.