Bebek gelişimini ay ay incelediğimiz yazı dizimizde sizlere bugün bebeğin anne karnındaki 3. ayını (yani 8 ve 12. haftasını) anlatmaya çalışacağız. Günden günde büyüyen bebeğinizin gelişimi bakalım hangi aşamalara gelmiş.

3. Ayda bebekte görülen gelişmeler nelerdir?

Hamileliğin 3. ayı bebek gelişiminde en büyük değişikliklerin gözlemlendiği aydır. Bebek 3. ayında embriyodan yavaş yavaş fetüse dönüşmeye başlamıştır. Ağız ve dudak yapısı oluşmaya başlamış bebeğinizin kol ve bacakları iyice belirginleşir ve uzamaya başlar. Bebeğiniz tat alma ve dokunma duyularını da bu haftalarda kazanır. 

3. haftalarda görülen belirgin değişikliklerden bir tanesi de bebeğinizin eğik olan boynunun düzelmesidir. Bebeğin yüzün kenarlarına yakın olan gözleri iyice belirginleşir ve yüz ortalarına doğru yakınlaşır. Beyin hücresi gelişimi daha da hızlanır.

Bebeğinizin 3. ayda çalışmaya başlayan diğer organları gibi böbrekleri de çalışmaya başlar. İncecik tel tel saçları ve cinsiyetini gösteren cinsel organı yine bu ayda görülen gelişmelerdir. Bebeğiniz rahim içinde ilk defa hareket etmeye ve tekmelemeye başlar. Bu ayın sonunda bebeğinizin boyu 6 cm, kilosu da 15 grama yükselir.

3.Ayda annede görülen gelişmeler nelerdir? 

Anne adayının bu ayda göğüsleri dolgunlaşmaya, göğüs uçları da koyulaşmaya başlar. Göğsünde bulunan damarları da eskisinden daha belirgin bir hal alır. Bununla beraber sırt ve kasık ağrıları da görülmeye devam eder. Rahim daha fazla genişler ve idrar torbasına baskı yapar. Bu nedenden dolayı sık sık idrara çıkabilirsiniz. Komik aşerme durumları bu aylarda gözlemlenir.

Hem vücuttaki olumlu olumsuz gelişmeler, hemde anne olma yolunda olmanın verdiği karışık hisler sizin ani olarak duygusal inişler ve çıkışlar yaşamanıza neden olabilir. Bebeğin büyümesi kaynaklı vücutta gerilmeler görülebilir. Bu gerilmeler sizi rahatsız edecek düzeylere gelirse eğer yumuşatıcı kremler ile gergin bölgelere masaj uygulanabilir.

Bazı kadınların yüz ve boyun bölgelerinde kahverengiye çalan lekelenmeler olabilir. Bu lekeler hamilelik kaynaklıdır ve  halk arasında doğum yanığı (kloazma) adı ile bilinir. Hamilelik döneminde görülen bu lekelerin doğum sonrası kaybolması beklenir. Sezaryen ile doğum yapmış bazı bayanlarda bu lekelerin kaybolmadığı gözlemlenmiştir. 

3.Ayda erkeklerde görülen gelişmeler nelerdir?

Erkekler bu aylarda duygusal iniş çıkışların etkisinde bulunan hanımlarına daha anlayışlı yaklaşmayı öğrenir. Bir yandan sıkıntılarına ortak olmaya çalışırken diğer yandan da biricik eşlerinin gönüllerini hoş tutmaya uğraşırlar. Hamilelik döneminde görülen ve sonradan komik hatıralar olarak anılan ani ve vakitsiz aşermeler baba adaylarının imkansızı başarma becerilerini geliştirir:)