Anne karnındaki yumurta babadan gelen sperm ile döllendi ve bebeğin oluşumu başladı. 4 ila 8. haftalar arasında geçen sürede bebekte ve annede ne gibi gelişimler olmakta peki?


Hamileliğin ikinci ayında annede hamilelik belirtileri artık belirgin şekilde kendini göstermektedir. Anne; bulantılar, hassasiyet, uyku eğilimi, tedirginlik ve iştahsızlık gibi belirtilerin yanında bazı yemeklerden ve keskin kokulardan tiksinmeye başlar. Bu durumlara ek olarak annede rahim boyunda büyüme, bel ve bacak ağrıları gözlemlenir.

Peki ya bebeğin durumu nedir? Gelişimi nasıl ilerlemektedir?

“Şüphesiz sizden birinizin teşekkülâtı annesinin karnında kırk günde toplanır. Sonra orada o kadar bir müddette bir pıhtı olur. Sonra o kadar müddette orada bir parça et haline gelir. Sonra, Allah ona bir melek gönderir. Meleşe; Amelini, ecelini, rızkını, Şakî ve sa’id olacağını yazması şeklinde dört kelime emrolunur. Sonra da ona ruh üfürülür…” (Buhârî, Enbiya, I)

Buhari isimli hadis kitabında geçen bu hadiste belirtildiği gibi bebeğin kalbi 6 haftalık iken(40 günlük) atmaya başlar ve bebeğin solunum sistemi çalışır hale gelir. Bebek kalbi atmaya başladıktan sonra kürtaj edilmesi kanunen yasaktır ve cinayettir. (Şu anda kürtaj tamamen yasak gerçi.) Daha sonrasında hücresel göç adı verilen durum meydana gelir. Yani bebeğin organları normalde olmaları gereken yerlere doğru göç eder. Bu ayda bebeğin boynu halen öne eğiktir. Bebek 2. ayında iken beyin hücrelerinin oluşumu tamamlanır. Kol ve bacaklar ise belirgin bir hale gelse de daha tam olarak oluşmamıştır.

Bebek 2. ayında 3 santim uzunluğuna ve yaklaşık olarak 10 gram ağırlığına ulaşır. Cinsel organ bezleri oluşsa da cinsiyeti halen anlaşılabilir durumda değildir. Bebeğin 20. haftasında ancak cinsiyeti anlaşılabilir. Bebeğiniz 2. ayında sahip olduğu salyangoz görüntüsünü yitirip normal görünüm kazanmaya başlar.