Annelik ve babalık hissi yüce Allah’ın kullarına bahşettiği en büyük mutluluklardan biridir. Dünyaya yeni bir birey getirecek olmak, hem erkek hem de kadın için büyük bir heyecan kaynağı olduğu gibi büyük sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Sizleri hem bilgilendirmek hemde heyecanınıza ortak olmak için bebek gelişimini ay ay anlatacak bir yazı dizisine başlıyoruz. Sizlere faydamız olabilir ise ne mutlu bizlere.

Hamileliğin birinci ayı denilebilecek kısım kadının adet gecikmesinin 3- 4 gün sonrasında başlar ve 4 hafta süren bir zaman dilimini kapsar. Bu ayda adet gecikmesinin farkına varan bayan gebelik testi yaparak veya yaptırarak hamileliğinin kesin olarak farkına varır. Gebelik şüphesi olan bayan İdrar testi veya Kan testi yaparak gebe olup olmadığını anlayabilir. Ancak en çok tercih edilen yöntem, pratik ve kişinin kendi kendine yapabilmesine olanak sağlayan idrar testidir. Diğer testte kan alınması, hastane ortamında analiz vb. işlemlerin özellikle iğne ve hastane fobisi olan bayanları psikolojik olarak etkilediğini düşündükleri için uzmanlar da idrar testini tavsiye etmektedirler.

Anne rahmine bu ilk haftada sperm ile döllenmiş embriyo düşer. İlk ayın ilk günlerde 1 mm‘nin altında büyüklüğe sahip embriyo yeni yeni gelişmeye başlamaktadır. Döllenme olduğu için babadan gelen sperm bu ilk ayda bebeğin cinsiyetini belirler. Anne karnındaki embriyo amniyotik adı verilen bir sıvı içerisinde gelişimini tamamlar. Embriyonun beyin, göz, ağız, iç kulak ve sindirim sistemi bu ilk ayda gelişim gösterir. Ayrıca sinir sistemi, kalbi ve akciğerleri şekillenir ve kulakları nokta şeklinde görülür. Gözleri ve burunu oluşur. Embriyo bu ilk ayın sonunda yaklaşık olarak 6 mm büyüklüğüne erişir. 

Bu ilk ayın bebekteki değişikliklerini anlattık. Peki ya anne de ne gibi değişiklikler olur? Bebek dünyaya getirecek olmanın heyecanı ve korkusu bu kısımda anneyi sarıp sarmalar. Bu ilk aylarda kadına en büyük destek eşinden ve çevresinden gelmelidir. Duygusallaşma ve hamile olmanın şaşkınlığı anne üzerinde görülen birinci ayın etkileridir.