Renkli Balon Oyunu

Küçük boy rengarenk balonlar alıp şişirin. Halının üzerine bırakın. Odanın bir duvarından diğerine enli bant yapıştırın. Çocuklarınıza şu renk senin, bu renk senin diyerek, süre verip en kısa zamanda kendi renginden en çok balonu kim yapıştıracak yarışması yaptırın.

SOS oyunu

Bir kağıda 12 çarpı 12 ebadında kareler çizin. Ellerine farklı renklerde kalemler verin. Karşılıklı iki kişi sırasıyla s-o-s harflerini kullanarak, düz, çapraz ve dikey şekillerde ‘sos’ kelimesi türetsin. SOS’u bulan üzerini çizer. Tüm kareler bitene kadar oyun devam eder. En çok kelime toplayan oyunu kazanır.

Bir Kelime Bir İşlem

Bu oyun iki kısımdan oluşur: kelime ve işlem. Hangisinden başlandığı önemli değildir. Kelime bölümünde taraflar sırayla sekiz tane sessiz, iki tane sesli harf söylerler. Bunlar kağıda not alınır. Bu harflerden iki dakikada anlamlı en uzun kelimeyi türeten on puan alır. İşlem bölümüne geçilir. Rastgele en az üç basamaklı bir sayı belirlenip, başa yazılır. Ardından tıpkı kelimede olduğu gibi sırayla rastgele sayılar söylenir. Bu sayılar üç basamaktan az olmalıdır. Yarışmacılar dört işlemden istediğini, istediği kadar kullanarak baştaki rakama ulaşmaya çalışır. O sayıyı, ya da ona en yakın sayıyı bulan on puan alır. Bu şekilde sırayla oynanan oyunun sonunda en yüksek puanı toplayan oyunu kazanır. Okuma yazma çağındaki çocuklar ve üzeri yaş gruplarında oynanabilecek, bir tür beyin jimnastiği olan bu oyunu, bir TV kanalı yarışma formatı şeklinde düzenlemişti.

Yediden Yediye Dön Oyunu

Çocuklar halka şeklinde otururlar. Sırayla soldan sağa saymaya başlarlar: 1,2,3,4,5,6…Sıra 7 nin katı( 14, 21, 28 gibi) ya da birler basamağı 7 ile biten bir sayıya geldiğinde (17,27 gibi) sıra sağdan sola döner. Kolay gibi görünen bu oyun, dikkat isteyen ve zihinden işlem yeteneğini geliştiren, ailece oynanabilecek bir oyundur.

Hımbıl

Çocuklar halka şeklinde oturur. Her çocuk için dört küçük kağıda, birbiriyle aynı tür olan bir şey (meyve, çiçek, isim vs) yazılır. Kağıtlar katlanır ve ortaya saçılır. Herkes dörder tane alır. Kimse diğerine göstermeden açar, elinin içinde tutar.  Amaç, birbirinin aynısı dört kelimeyi toparlamaktır. Herhangi birinden başlanarak, herkes sırayla yanındakine kendisinde olmasını istemediği kağıdı uzatır. Dörtlüyü tamamlayan: ‘’Hımbıl!’’ diyerek bağırır ve elini halkanın ortasına koyar. Diğerleri de aceleyle kendi ellerini onun elinin üstüne koyarlar. Hımbıl yapan 15, elini onun elinin üstüne koyan 10, ikinci koyan 5 puan alır. Alınan puanlar başka bir kağıda not edilip oyun sonunda toplanır. Basit gibi görülen bu oyun, strateji, sabır, dikkat ister. En güzeli de ailece oynamaktır.