Doğum Kontrolünde Doğru Bilinerek Yapılan Yanlışlar

0

Bebeği sevmeyen insan olmadığını biliyoruz, ancak bebek sahibi olabilmek adına yeterli bir eden olamaz. Böyle büyük bir sorumluluğu almak için kendinizi hazır olarak hissetmediğiniz durumlarda doğum kontrolü yapılması için uygulanacak birkaç yöntem bulunmaktadır. Doğum kontrollerinde tereddüte düşmenize neden olan, doğru olarak bilinen yada bilinmeyen birden fazla önemli nokta bulunmaktadır.

İşte doğru bilinerek yapılan yanlışlar

1- Emzirme yapmıyorsanız, doğum kontrolü yaptırmanıza gerek yoktur

Yanlış. Tabi ki emzirme döneminde hipofiz bezinde oluşan yumurta üretimini gerçekleştiren hormonların baskılayarak, doğurganlığı azaltmaktadır. Ancak bu durum hamile kalınmayacak anlamını taşımamaktadır. Özellikle emzirmenin yanı sıra mama kullanımı da gerçekleştiriyorsanız, bunun kesin olarak etkili bir doğum kontrol yöntemi olmadığını bilmelisiniz.

2- Doğum kontrol hapını her gün aynı saatte kullanmalısınız

Buda yanlış. Birden fazla kadın doğum kontrol hapı ile progestin ve östörojen hormonlarının birleşimini almaktadır. Kadınların bir kısmı ise mini-hap ismi altındaki bir hap almaktadır.

3- Bir günün kaçırılması sorun yaratmaz

Sadece bir gün doğum kontrol hapının alınmasının unutulması, farkına varıldığı anda alınıyor ise, bu durum tabi ki büyük bir sorun teşkil etmez. Ancak 24 saat içerisinde 3 defa hap almak anlamına gelecektir, önemli değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.