Şimdi dakikalar içinde hemen hazırlanıp evden çıkmamız gerekiyor. Hem güzel hem de doğal görünmek istiyoruz… Bu durumda hızlı ve sade makyaj yapmak yeterli ve daha güzel olacaktır.
Doğal görünümlü makyaj yapabilmenin püf noktaları yazımızda! Birkaç kez tekrar ettiğinizde eliniz hemen alışacak ve makyajınızı çabucak tamamlayacaksınız.
Makyaj malzemelerinin kolayca uygulanabilmesi, yüzünüzün pürüzsüz bir görünüm kazanması için öncelikle cilt temizliği önem kazanır. Cildinizin türüne uygun bir ürünle ve uygun şekilde cildinizi temizleyip kuruması için bekleyin.
Temizlenmiş cildinize, makyajın kalıcı olmasını sağlarken yanında cilt sağlığını da koruyacak türde uygun nemlendirici bir krem sürmek önemlidir. Kremin cilt tarafından emilmesi için beklemelisiniz.
Cildinizdeki kusurları gizlemek, renk farklılıklarını kapatmak için yüz ve boyun bölgenize sünger yardımıyla fondöten sürebilirsiniz. Fondöten renginde seçim yaparken cilt renginizden bir ton açık ya da bir ton koyu olmasına özen gösterin. Fondöteni gözaltlarına, burun çevresine ve çene çizgisine dikkatlice sürün. Eğer makyajınızda göz farkı kullanacaksanız kalıcı olmasını sağlamak için göz kapaklarınıza fondöten uygulayın.
Göz makyajı yaparken amacınız gözlerinizi olduğundan daha büyük göstermekse siyah, gri ya da kahverengi tonlarında göz kalemini; göz kapağınızda kirpik çizgisinin hemen üstüne kalın bir çizgi halinde çekin. Gözlerinizi olduğundan küçük göstermek istiyorsanız; sadece gözlerinizin alt bölümüne, kirpik çizgisinden içeri doğru ince bir çizgi halinde sürün.
Göz kaleminin doğal ve sade görünmesi için küçük bir fırçayla üzerinden birkaç kez geçin. Bu sayede gözlerinizin buğulu görünmesini de sağlamış olacaksınız.
Göz kapaklarınızın üzerine açık kahverengi tonlarında far sürüp güzelce dağıtın.
Göz makyajının son adımını rimelle tamamlayın. Kirpik diplerinden başlayarak dikkatlice rimel uygulayın. Rimel fırçasının temiz olmasına dikkat edin. Kirpik uçlarında biriken topaklanmış rimeli temizlemek için temiz, kuru bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz.
Elmacık kemikleri, burun ve alnınıza pembe tonlarında allığı büyük fırçayla uygulayın. Boyun bölgenizle renk farklılıklarını yok etmek için az miktarda allık sürüp dikkatlice dağıtın.
Ruj fırçası yardımıyla allığınızla aynı tonlarda ruju dudaklarınızı uygulayın. Allıkla aynı tonlarda ruj kullanmak makyajınıza doğallık kazandıracaktır. Eğer dudaklarınızı vurgulamak istiyorsanız; kırmızı, fuşya gibi canlı renkleri tercih edebilirsiniz.