Ağrıların en büyüğüdür diş ağrısı. Doğrudan ağrıyacağı gibi, baş, kulak, göz veya boyun ağrısı olarak ta görülebilir. Sinsidir, özellikle uyku saatinde veya hiç olmadık zamanda gelir sizi bulur. Peki bu ağrıdan nasıl kurtulunur? Nedir bu işin sırrı işte buyurun açıklıyoruz.

Küçük büyük herkesin bir dönem diş üzerinde sıkıntıları olmuştur. Olmadık vakitte gelip uykudan eden, uykudan ettiği gibi insana  zulüm veren bu ağrıdan nasıl kurtulabiliriz? İşte en favori diş ağrısından kurtulma yöntemleri:

 

  • Ağrı kesiciler: İlk olarak mutlaka ama mutlaka başvurmanız gereken çare ağrı kesiciler olmalıdır. Ancak ilaç kullanımı hekim tavsiyesi üzerine yapılmalıdır. Her ağrı kesici diş ağrısına fayda etmeyebilir, etmediği gibi vücudun başka kısımlarına zararlar verebilirsiniz.
  • Karanfil: Eğer ağrı kesicilerden çare bulamadınız sa işte size alternatif tıbbın bir harikası, karanfil! Ağrıyan dişinizin üzerinde bir adet kuru karanfil tanesini diliniz yardımı ile gezdirin. Ağrının cinsine ve nedenine göre faydası biraz olsun dokunacaktır.
  • Sarımsak: Ezilmiş bir diş sarımsağı ağrıyan diş üzerinde gezdirin. Sarımsak biraz kötü kokabilir ancak sizin geçici olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Tuzlu ılık su: Dişiniz çok ağrıyor ancak yukarıda verdiklerimizin hiçbirisi fayda etmedi mi? İşte size alternatif bir ilaç daha. Ilık tuzlu suyu ağzınızda gargara yaparcasına gezdirin. Tuzlu su dişin ağrısını azaltacaktır.
  • Sirkeli ılık su: Bir su bardağının yarısına kadar sirke, diğer yarısına ise su doldurun. Sonra bu karışımı ağzınızda gezdirin. Dişinize teneffüs etmesini sağlayın. Bu yöntem hızlı bir çözüm sağlar. Ancak etkisi pek uzun sürmez. Geçici rahatlamanızı sağlar, ancak sirkenin asitli bir malzeme olduğunu unutmayın. Uzun süreli yapılacak sirkeli su gargaraları diş ağrınızı azaltır ancak diğer dişlerinizin dış yapısına zarar verir.
  • Kesin çözüm: Kesin çözüm en kısa sürede bir diş hekimine görünmektir. Yukarıda saydığımız yöntemler sizi geçici olarak rahatlatır belki, ancak şunu size tecrübe etmiş biri olarak söylüyorum ki eninde sonunda gidip o dişçi koltuğuna uzanacaksınız. Korkuyorsanız size bir şey daha söyleyeyim, korkmanıza hiç gerek yok. Hissetmiyorsunuz bile, ağrıdan acıdan kurtulmanız da cabası üstelik. Sizde diş ağrınızın neden olduğu sorun büyümeden bir diş hekimine uğrayın ve işi kökünden halledin.