Çocuklara Sorumluluk Duygusunu Nasıl Kazandırırız ?

Çocuklar genelde daha bebeklikten rahat ve istedikleri olarak yetiştiğinden sorumlulukları ilk başta üstlenmeleri zor oluyor.İlk önce çocuklara bir hedef belirleyip bu hedefe giderken sorunları çözme becerileriyle kullanmalarını sağlamalıyız.Bu şekilkde sorumluluk duygusunun ne olduğunu kavramalarınıda sağlarız.Mesala evde ufak tefek işler, sofra kurulumu, odasının toplanması vb işler çocuklara sorumluluk kazandırabilir.Çocuklara 2 yaşından sonra kendi temizlikleriyle ilgili ufak tefek sorumluluklar verebiliriz.Diş fırçalamak, ellerini yıkamak gibi.Burda asıl iyi bilinmesi gereken çocuklara verdiğimi sorumluluklar ve işler yaşına uygun olmasıdır.Bu işleri öğretmek içinde anne babanın mutlaka zaman ayırıp çocuklara öğretmesi gerekir.

2 yaşından itibaren çocuklarınıza verebilceğiniz sorumluluk önerileri;

2-3 yaşlar: diş fırçalamak, ellerini yıkamak, odasından çıkarken ışığı söndürmek, oyuncaklarını toplamak.
4 yaş: kendi kıyafetlerini kendisi giyip eskilerini kirliliğe atma, oyuncaklarını toplayıp düzenleme, ayakkabılarını giyme ve çıkarma.
5-6 yaşlar:Yatağını toplama, posta kutusunda zarfları almak, çiçekleri sulamak , masaya bardak tabak getirmek,
7-9 yaşlar:Kıyafetlerini hazırlama, ödevlerini yapma, bahçe işlerinde otları temizleme, ev hayvanlarıyla ilgilenme, kendisi yıkanıp durulanmak, toz almak.
10-12 yaşlar:Ufak tefek yemekler hazırlamak, ekmek ve ufak tefek eksiklerin alımında kendisinin yapabilmesi, küçük kardeşi varsa onunla ilgilenmek, bulaşık makinesine bulaşık yerleştirme, kendi kıyafetlerini makineye atıp çalıştırabilmek.

Hangi işlerin nezaman yapılması gerktiğine birlikte oturup konuşarak karar vermelisiniz.Belirli bir plandan sonra ona bağlı hareket edin.Çocukların bildikleri işleri ve kendisinin yapması gerketiği bir işi ve sorumluluğu alması herzaman daha kolaydır.