Günümüzün oyun çağı çocukları, bahçelerden, oyun arkadaşlarından yoksun büyümekten olsa gerek, o bitmek tükenmek bilmeyen enerjilerini evin içinde koşuşturarak tüketiyorlar. Bu noktada  sürekli ‘dur, yapma, sus’ demek, iletişim noktasında ileride pek çok probleme sebep olabilir. Bir gün gelip de ‘çocuğum benimle iletişim kurmuyor, beni dinlemiyor, geçiştiriyor’ dememek için, bize doymalarını, bizi yanlarında hissetmelerini sağlamak durumundayız. Bu ise, ne kadar yorgun ve yoğun olursak olalım onlara zaman ayırmamız, onlarla bizzat oyun oynamamızla mümkün. Burada sizler için evde oynanabilecek, masrafsız ve zararsız oyun örnekleri derledik:

Yüzük Saklama/Hangi Çorap Oyunu

Çok eski, ama eskimeyen bir oyundur. Evde her boydan birkaç çift çorabı tek sıra halinde yere serin. Yüzüğünüzü ya da o boyutlarda başka bir cismi elinizin arasına alarak teker teker çorapların altına koyun ancak bir tanesinin altına bırakarak, devam edin. Bu arada çocuğunuz dikkatlice elinizi izlemelidir. Ardından cismin hangi çorabın altında olduğunu bulmasını isteyin. Bulunca saklama sırası diğer kişiye geçer.

Televizyonculuk

Bir kolinin tabanını çıkarın. Sehpanın üstüne konumlandırın.  Burası bir TV , siz sunucusunuz. Sunucu haberler ya da uydurduğu başka bir programı sunmaya başlar. Çocuğunuzun elinde kartondan kesilmiş kumanda vardır. Sesi yükseltip alçaltabilir. Kanal değiştirip başka programa geçebilir. Tabi bunları sözle ifade etmesi lazım: ‘Çok sıkıldım bu programdan’. ‘Sesi biraz açayım’ gibi. Bu oyunu ailece oynamak çok zevklidir. Çocukların sunucu olmasıyla onların dilinden göremediğiniz pek çok şeyi öğrenebilirsiniz.

Kibrit Oyunu

Bir kutu kibriti düz bir zemine rastgele dökün. Oyuncu, dökülen kibritleri titretmeden , diğerini devirmeden birer birer  almaya çalışır. Almaya çalıştığı kibriti değil de başkasını kımıldatırsa sıra yanındakine geçer. Sonunda en çok kibriti kim toplarsa oyunu o kazanır.

Bil Bakalım Bu Ne Oyunu

Çocukların gözlerini kapatın. Önünüze bir tabak küçük dilimlenmiş meyve ya da çerez alın. Ağzına verdiğinizde ne olduğunu bilmesini isteyin. Özellikle meyve yemeyen çocuklar için çok işe yarar.

Gölge Oyunu

Işıkları kapatın. İki sandalyeyi aralarında boşluk bırakarak yan yana koyun. Bu boşluğa desensiz bir çarşaf örtün.  Mum ışığında karagöz perdesi yaptınız. Perdenin arkasına geçip istediğiniz hayvanın taklidi yapabilir, çocuğunuzun ne olduğunuzu bilmesini isteyebilirsiniz.

Oyunların sonu yoktur, yeter ki yüreğimizden çocuklarımızla ilgilenmek isteyelim.  Dileyelim ki, hayatımız da çocukların oyunları kadar sevimli ve duru olsun.