Çiçek hastalığı kış ve ilkbahar aylarında sıklıkla rastlanılan ve en çok 2 ile 8 yaş arası çocuklarda görülen bir deri hastalığıdır. Çiçek hastalığına neden olan virüs, yetişkinlerde de Zona adı verilen ve uzun süreli bir rahatsızlık veren hastalığın etken maddesidir. Çocuklarda görülen çiçek hastalığı kısa sürelidir. Ancak yetişkinlerde görülen Zona, zor ve uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır.

Çiçek hastalığı bulaşıcıdır. Çocuktan çocuğa veya çocuktan anne- babaya veya temas halindeki diğer bireylere bulaşabilir. Temas ve solunum yolu hastalığın bulaşma şekilleridir. Bu nedenle hastalık süresince çocuk okula veya yuvaya gidiyor ise gönderilmemelidir. Vücutta bulunan yaraların tümü kurumadığı sürece hastalık bulaşıcıdır. Hastalık seyri ortalama 7 -10 gün sürer. Ateşli evrede ateş düşürücü verilir. Ara ara duş aldırmak kaşıntıları ve mikropların yayılmasını engeller. Hastalık tedavi süresince aspirin kullandırılmaz.

Bebeklerde su çiçeği

Sağlık bakanlığı laboratuvarlarında su çiçeği aşısı üzerindeki incelemeler tamamlandı. Yakın bir zamanda 12 aylık bebeklere tek doz olarak su çiçeği aşısı vurulacak ve bebeklerin bu hastalığa bağışıklık kazanması sağlanacak. Bu yeni aşı, bebeklerin aşı takvimlerine eklenecek.

Çiçek hastalığına bağışıklık kazanılmaz veya aşı olunmaz ise, ileri dönemlerde çiçek virüsü zona adı verilen ağrılı sinir ucu iltihabına neden olur. Çiçek hastalığına oranla zona daha zor bir hastalıktır.

 

Türkiye aşı uygulayan 7. ülke olacak

Aşı takvimine yeni bir aşı eklemenin maliyeti ülkeler için oldukça fazla. Bu nedenle sabit takvimle aşı uygulamalarını her ülke yapmıyor. Dünya üzerinde çiçek aşısını uygulayan sadece 6 ülke var. Türkiye çiçek aşısını takvimle sabit olarak uygulayan 7. ülke olacak.

Aşı mutlaka uygulanmalı! 

Çiçek hastalığı çocuk çağlarda görülmez veya bağışıklık kazanılmaz ise ileri yaşlarda Zona adı verilen ve sinir ucu iltihabı olarak da bilinen bir hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalık sinir merkezinden başlayarak aynı sinir merkezine bağlı tüm noktalarda görülür ve oldukça ağrılıdır. Yoğun kızarıklar, temas edilemeyecek kadar ağrılıdır. İz kalma olasılığı yüksek olan bu hastalık, çiçek hastalığına oranla daha zor geçmektedir.