Ailemizin yeni üyesinin odasını hazırlamak hem heyecanlı hem de zevklidir. Doğru ve kullanışlı bir oda hazırlamak en önemlisidir.

Bunun için şu özelliklere dikkat etmek gerekir.
-İlk adım olarak odanın güneş alan bir oda olması tercih edilmelidir.

-Bebek odasında kullanılan halıda oldukça önemlidir. Bunun için en ideal olanı boydan boya halı yerine kolay temizlenebilen parke veya antialerjen halı kullanılmalıdır.

-Odanın havalanmasını sağlayan bir pencere olmalıdır.

-Bebek odası sıcaklığını ölçmek için termometre bulunması önemlidir. Bebek odaları için ideal sıcaklık 22-24 derece olarak kabul ediliyor.

-En önemlisi ise karyola seçimi; karyolanın parmaklıklarının arası 2,5 cm den dar olmamalıdır. Yatak konan alt kısım alçaltılabilir olmalıdır ki bebek büyüdüğü zaman yataktan cıkmaması için ayarlanabilsin.

-Bebeğin yatağı yarı ortapedik olmalıdır. 2 yaşına kadar yastık kullanılması önerilmiyor, üzerine örtü olarak kullanılması için mevsimine göre ağır olmayan pike ya da battaniye tercih edilir.

-Bebeğimizin odasında bulundurmamız gereken eşyalarda vardır; bunlar canlı çiçek, televizyon, müzik seti ve alerjiye sebep olabileceğinden dolayı peluş oyuncaklar.

-Odanın boyası ise uzmanlar tarafından pastel renkler kullanılması öneriliyor. Bu renkler bebeğin sakinleşmesi ve rahatlaması açısından önemlidir. Duvar rengini uçuk mavi, uçuk pembe seçebilirsiniz.