Bosna’da savaş zamanında kadınlar iki şeyi terk etmez: Birisi makyaj ve bakım. Diğeri de çiçek almak.  Kurşunların vızır vızır geçtiği o kötü günlerde , hayata tutunmalarını sağlayan bu çiçek sevgisi hala devam eder. Bosna’da küçücük pazar yerlerinde bile kocaman bir çiçek reyonu görürsünüz. İnsanlar evlerine giderken ekmeğin yanına çiçek alırlar.

Çiçek sevgisi, bizim memleketimizde isimlerde kendini hissettirir: Gül, Nergis, Açelya, Fulya, Itır… Çok temiz evlere ‘çiçek gibi’ deriz.

Hayatın koşuşturması içinde bazen fark edemesek de, ağaçların patlamaya hazırlanan tomurcuklarından, sırtımızı ısıtmaya başlayan güneşten yavaş yavaş baharın geldiğini anlarız. Bu aynı zamanda, çiçek zamanının geldiğinin de habercisidir. Bunun için yapılacak hazırlıkları şöyle sıralayabiliriz:

– Çiçeklerin çoğunun ekim zamanı bahar aylarıdır. Sırasıyla : fulya, nergis, papatya, ıtır, begonvil, sarmaşık gülleri, çiğdem, nergis, sümbül, zambak, lale… Bu sıralama genel olarak mart ayından mayısa kadardır.

-Bahar aylarında ilk yapılacak olan, kıştan kalan toprak varsa üzerindeki artıkları temizleyip, toprağı havalandırmaktır.

-Gerekirse toprak takviyesi yapılır.

-Toprak gübrelenir.

-Önceden ekilmiş çiçeklerden budanması gerekenler ( sarmaşık gül vs) budanır.

-Saksıdaki çiçeklerin saksısı değiştirilir, mümkünse daha büyük saksılara alınır.

İster bir yol kenarında , isterse bakımlı bir bahçede olsun, çiçekler sadece yüzümüzü değil, gönlümüzü güldürür, tefekkürümüzü arttırır, yaşama sevinci verir.

Nerede ve hangi koşulda yaşıyor olursak olalım, çiçek yetiştirelim. Çiçek gibi iç açıcı, tasa giderici olalım, ne dersiniz?