Her insan en az bir defa bağırsak kurduna yakalanmıştır. Bağırsak kurdu ismi solucan şeklinde insan bağırsaklarında yaşayan bakterilere verilen genel isimdir. Peki kaç çeşit bağırsak kurdu mevcuttur biliyor musunuz? İki çeşit bilinen bağırsak kurdu vardır. Bunlardan biri Kıl kurdu, diğeri de Askaris bakterisidir.

Kıl kurdu (Enterobius vermicularis): En çok küçük çocuklarda görülen ve  insana özgü bir bakteridir. İnsandan başka canlıda yaşayamaz. En yoğun ılıman iklime sahip bölgelerde yaşayan ilkokul çağındaki çocuklarda görülür. Erişkin bir kıl kurdu yaklaşık olarak 2 mm çapında ve 2 cm boyundadır.

Askaris (Ascaris lumbricoides): Askaris bakterisi genellikle kıl kurdu ile karıştırılır. Ancak kıl kurdu ile arasında belirgin bir fark vardır. Askaris bakterisi yaklaşık yarım santim çapında ve 20-25 cm boylarındadır. Anlayacağınız kıl kurdundan daha korkutucudur.

Kıl kurdunun belirtileri nelerdir?

Kıl kurtları çok belirgin bir rahatsızlık vermez. Ancak çok yediği halde kilo alamama, karın ağrısı, mide bulantısı, ishal v.b. sıkıntılar nadiren hastalarda gözlemlenir. Kıl kurduna sahip kimselerde burun kaşıntısı sık sık görülür. Bununla beraber makat bölgesinde tatlı bir kaşıntı da gözlemlenir. Ağız kokusu ve uykuda ağızdan tükürük kaçırma kıl kurduna sahip kimselerde gözlemlenmiş diğer bulgulardır.