Üzüm, dut, keçiboynuzu gibi şeker taşıyan bitkilerin kaynatılıp şurup haline getirilmesiyle oluşan pekmez, geleneksel tatlar arasında geçmişten günümüze değişmeden  ulaşan ender lezzetlerdendir. Pekmezin tadı ve kokusu, elde edilen ham maddeye, ham maddenin kalitesine, ürünün saklama koşullarına göre değişebilir. Türü ne olursa olsun, kalori değerinin yüksek oluşu, sağlığa katkısı herkesçe kabul edilen bir gerçektir.

Ancak çoğu insan faydalarını bilip onaylasa da, yararlı pek çok yiyecek gibi, pekmezin de ikram ediliş şekli, onun tüketim oranını etkiliyor olabilir. Pekmezi, farklı tariflerle sunmak mümkün:

Tahinli pekmez: Bu muhteşem ikiliyi hemen herkes bilir. Bazı üretici firmalar, tahin pekmez ikilisini karışım şeklinde ya da oranını tüketici ayarlasın diye ayrı ayrı ama yan yana satışa sunmaktadır. Farklı oranlarda karıştırarak siz de evinizde yapabilirsiniz.

Kavrulmuş tahinli pekmez: Tahini tavaya koyup kokusu çıkana kadar kavurun. Ocağı kapatıp, dilediğiniz kadar pekmezi ekleyip, karıştırın. Kış helvasını anımsatan bu özel tadı çok beğeneceksiniz.

Susamlı pekmez: Susamı tavada kavurup, pekmezle karıştırın. Susam hafif olduğu için tabağın yüzünde toplanacaktır. Bu arada belirtelim ki, tahin aslında susam yağıdır.

Cevizli pekmez: Pekmez sucuğu genelde biliriz. İçine nişasta eklenen pekmez, ceviz dizilmiş ipe bulanır, asılır, kurutulur. Ancak bu kadar beklemenize gerek yok. Ceviz içini irice dövdükten sonra pekmezle karıştırın. Alternatif ve güzel bir kahvaltılık olacaktır.

Pekmez Dondurması: Sulandırılmış pekmezi, dondurma kalıbı ya da içine çay kaşığı koyduğunuz plastik bardakların içinde dondurun. Çocuklar ve hatta büyükler için eğlenceli bir ikram olacaktır. Bu tarif, süt ya da süzme yoğurtla da denenebilir.

Bu tariflerin dışında , içinde şeker bulunan bazı tatlı tarifleri için pekmezi tercih edebilirsiniz.

Afiyet olsun.