Hangimize hediye alınsa sevinir, gülümseyerek kabul ederiz. Hediyeleşmek, aramızdaki sevgi bağını arttırır, ortamı neşelendirir. Günümüzde maddi değeri bir hayli yüksek hediyeler, reklamlar tarafından teşvik edildikçe ve kadınlar hemcinslerine hava atar oldukça popülerleşiyor: pırlantalar, markalı ürünler vs. Herkesçe malum olan ama dillendirilmeyen bir gerçek var ki; çoğu ticari mantıkla zihinlere işlenip, insanların alışveriş yapması teşvik ediliyor.

Hediye verdiğimiz kişi çok hoşuna gitmeyip : ‘Aa çok sevindim, önemli olan düşünülmek’ dese de, hediyemizin beğenilmesini arzu ederiz. Hediye vermek kadar, hediye seçimi de oldukça önemli. Mesele bizim neyi beğendiğimiz değil, muhatabımızın ne sevdiği olunca hediye işi ufak çaplı bir soruna dönüşebiliyor. Oysa hediye özü itibariyle, sevgi ve düşünmek, farkındalık ifade etmez mi?

Alışveriş kültürünün ağına düşmeden hediyemin de bir manası olsun diyorsanız, hediye alacağınız kişi duygusal, yufka yürekli ise tam size göre bir hediye sistemi daha var: evlat edinme!

Evlat edinme, bir çocuğu evlat edinmek değil. Nesli tükenmek üzere olan, koruma altına alınmış bazı hayvanları, çeşitli vakıflar aracılığı ile evlat ediniyorsunuz. Bir hayvanı evlat edindiğinizde, onun korunması, beslenmesi, yaşam ortamında hayat takibinin yapılması için maddi destek oluyorsunuz. Bu hayvanlar, su kaplumbağaları, panda, kutup ayısı,yunus, saz kedisi, orfoz, hatta ve hatta orangutan bile olabilir!Hediye bu işin neresinde derseniz, evlat edindiğine dair kişiye özel düzenlenmiş sertifikayı hediye ediyorsunuz.

Konuyla ilgili vakıfların bilgilendirme sistemleri İnternet’te mevcut. Bir canlıyı hayata tutundurmak güzel olsa gerek. Tabi insan düşünmeden edemiyor, acaba aynısı ihtiyaç sahibi insanlar için de yapılamaz mı? Söz gelimi, bir ailenin bakımını üstlenip, bunu sana hediye ediyorum demek gibi… Bunun için vakıflara, sistemlere de ihtiyaç yok. Biraz etrafımıza baksak yeter.

Haydi  o zaman iyilikle hediyeleşmeye!