Yaşlanmayı Durdurmanın Etkili Yolları

Yaşlanmayı Durdurmanın Etkili Yolları
23 Mart 2014 tarihinde eklendi, 2.185 kez okundu.

Özellikle kadınlar olarak her zaman genç ve güzel kalmak geçmişten günümüze en büyük hayaldir , ancak yaşlanmayı yavaşlatmakta yine bizim elimizde..Genç görünmek için hem zaman hemde hatırı sayılır bir para harcıyoruz , ancak yaşlanmayı yavaşlatan son derece etkili yollar var ve para harcamamıza gerek yok !

Yaşlanmayı durduran pratik çözümler !

Sevdiğiniz İşi Yapın !

Özellikle çalışanlar için uzmanların tavsiyeleri şu şekilde ; Sevmediğiniz işte çalışmayın ! Evet , yoğun stress ve çok çalışmak yaşlanmayı tetikleyen unsurlardan birkaçı.Ancak sevmediğimiz ve haz almadığınız bir işte yoğun stress altında çalışmak kalp hastalıklarını ve yaşlanma riskini arttırıyor.Yğun tempoda çalışmak ve aşırı stres altında kalmak beyin işlevselliğinide azaltıyor.

Hayatınızdan Tatlıyı Çıkarın

Şeker cildinizi ve sağlığınızı ciddi anlamda tehliye sokar ve obeziteden tutunda diyabete kadar bir çok ciddi sağlık sorununa yol açar.Şeker, elastin ve kolajendeki proteinlere saldırarak glikasyon denilen bir sürece ve cildin daha yaşlı görünmesine sebep olur. 35 yaş ve sonrasında aşırı şeker tüketimi kaynaklı yaşlanma etkileri hızla gözlemlenir.

Günlük şeker tüketimizi iyi ayarlamalısınız , uzmanların tavsiyesi günlük 25 gram ile kendinizi sınırlandırmanız , şeker ihtiyacınız arttığında tatlı aramak yerine hemen bir bardak su için yada bir maden suyu tercih edin.Ek olarak siyah çikolata çilek yada böğürtlen tüketebilirsiniz.

Yağı azaltın

Kadınlar genellikle ilerleyen yaşlarda diyet yaparken yağı azaltmaya çalışır ama omega-3 yağ asitleri gibi iyi, sağlıklı yağlar, cildi esnek tutar, beyin sağlığını artırır, kalbi güçlendirir, diyabet ile mücadele eder ve ömrü uzatır. Omega-3’ü azaltmak yaşlanma sürecini hızlandırır, hücresel inflamasyonu artırır ve organda fonksiyon bozukluğuna yol açar. Ayrıca cildinizin, daha fazla tahriş olmuş, daha az parlak ve yaşlı görünmesine neden olur.

Spor egzersizi yapın

Kadınlar 30 yaşından sonra her on yılda bir kas kütlelerinin yaklaşık yüzde 5’ini kaybederler. Bunu tersine çeviren tek şey dirençli spor egzersizidir. Bu tarz egzersizlerin kas kitlenizi artırabileceği yapılan çalışmalarla kanıtlandı. Kuvvetlenme antrenmanı, kemik yoğunluğu, enerjinizi artırmak ve güç için harikadır. Aynı zamanda metabolizmayı çalıştırır, dengeyi artırır ve kalp için de iyidir. Daha fazla kas tonusu daha az sarkık deri anlamına gelir.

7 saat uyuyun

Düzenli uyku uyumak bir lüks değil, tıbbi bir ihtiyaçtır. Uykusuzluk kortizol (böbreküstü bezinden salgılanan bir hormon) eksikliğine yol açar. Vücudumuzun iç ve dış görünümünü etkiler. Tutarlılık da anahtarıdır: 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 5 yıl süreyle çok az uyku uyumak, kavrama yeteneğinde azalmaya ve bulunduğunuz yaştan dört ila yedi yıl daha yaşlı bir algıya eşdeğer çıktı.

Duruşunuzu düzeltin

İnsanlar 40 yaşından sonra her 10 yılda 1 santimetre boy uzunluklarından kaybeder. Sırtın yuvarlaklaşması, bel ağrısı, başın öne doğru pozisyonlanması yaş ile alakalı en tipik postür bozukluklarıdır. Yanlış şekilde oturmak, ayakta durmak, eğilmek sadece daha yaşlı görünmenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda fiziksel hasarlarda oluşturur. Eğer otururken veya ayakta dururken kemiklerin diziliminde bir aksaklık varsa, kaslarımız fazla çalışmak zorunda kalır ve bu da eklemlerinizi güçsüzleştirir. İyi bir postür sağlıklı görünmenize, güçlü ve esnek kalmanıza, ağrılardan kurtulmanıza, enerjinizi yükseltmeye, daha sakin ve hareketli kalmanıza yardımcı olur.

İnsülin direncini artırmayın

Doğadaki karbonhidrat kaynakları tahıllar, sebze ve meyvelerdir. Günümüz şartları tahılları karşımıza işlenmiş olarak getirir. Rafine karbonhidrat kan şekerini ve insülin seviyesini hızla artırarak dokuların hızla yaşlanmasına, serbest radikallerin oluşumunu hızlandırmaya ve bunun sonucunda insülin direnci ve metabolik sendroma sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı İçin Doğal Ağrı Kesiciler başlıklı makalemizde diş ağrısı nasıl geçer ve doğal ağrı kesici hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git