Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Ve Besinler Nelerdir?

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Ve Besinler Nelerdir?
18 Şubat 2014 tarihinde eklendi, 1.600 kez okundu.

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Ve Besinler Nelerdir?

Anemi yani kansızlık kendini halsiz hissetme çarpıntı, üşüme dikkatsizlik gibi belirtiler ile kendini belli eder. Yorgun ve bitkin hissetme ve saç dökülmesi de yine kansızlık sonucunda ortaya çıkan problemlerdendir. Kansızlığı tespit etmek için tabi ki önce profesyonel yardım olarak mutlaka bir doktora başvurmalıyız. Saydığımız problemler hayatımızı olumsuz etkilemekte ve sağlık sorunlarını doğrumaktadır.. Sizde kansızlık problemi yaşıyorsanız önce doktorun tavsiyelerini göz önünde bulundurmalısınız daha sonra ise kansızlığa iyi gelen yiyecekleri tüketmelisiniz. Zamanla kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir beraberce bakalım.

Karaciğer:

Kansızlık problemi yaşayan kişiler B12 vitamini yönünden zengin olan yiyecekleri bol bol tüketmelidir. Çünkü kansızlık B12 vitamin eksikliğinin doğal sonucudur. Karaciğer B12 vitamini yönünden en zengin olan kan yapıcı yiyeceklerdendir. Bunun haricinde süt, yumurta, peynir, balık ve sığır eti yiyerekte B12 vitaminini yüksek tutarak kansızlığı yenebilirsiniz.

Yerfıstığı ezmesi:

Yerfıstığı portakal suyu ile birlikte tüketildiğinde C Vitamini yerfıstığındaki demirin vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlayarak kansızlığı önlemede yardımcı oluyor. Yerfıstığı ezmesinin iki kaşığında bile 0,6 mg demir bulunmaktadır. Bu özelliği ile kansızlığa da çok iyi gelmektedir.

Kuru üzüm:

Meyvelerde demir çok yükse derecede bulunmasa da kurutulmuş meyveler demiri bünyesinde barındırır. Kuru üzüm her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz besinlerden. Kansızlık problemi olan kişilerin bolca kuru üzüm tüketmeleri gerekir.

Ispanak:

Demir içeren yiyeceklerden olan ıspanak, brokoli, karalahana, kuşkonmaz da kansızlığa iyi gelen yiyeceklerdendir. Zaten sebze oldukları içinde sağlıklı bir yaşam için sıklıkla soframızda bulundurmamız gereken yiyeceklerdendiler,

Keçiboynuzu:

Keçiboynuzu da kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi kansızlık çekenler için inanılmaz faydalıdır

Isırgan otu:

Kırsal alanlarda kolaylıkla bulunabilen ısırgan otunu baharatçılarda da bulabilirsiniz. Kansızlığa iyi geldiği bilinen bu bitkiyi yarım tatlı kaşığı kadar kıyarak haşlamalısınız. Bu şekilde günlük olarak 3 bardak çayını tüketmelisiniz. Kan yapımında oldukça fazla yardımcı olur.

Tavuk:

Sebzelerde bulunan demir vitamininin vücut tarafından daha iyi emilmesi için tavuk ve hindi eti tüketmelisiniz.

İstiridye:

Deniz ürünleri zaten sağlıklı bir yaşam için herkesin tüketmesi gereken yiyeceklerden. Deniz ürünleri doğal olarak kansızlığa da iyi gelmektedir. Midye, sardalye, hamsi bu yiyeceklerin başında yer alır. Profesyonel uzmanlar kansızlık için özellikle İstiridyenin tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

Bir önceki yazımız olan En İyi Sivilce Kremleri başlıklı makalemizde acnecinamide, aksil 5 kremi ve Arap kızı kremi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git