gögüs ucu çatlakları naslı geçer ?

gögüs ucu çatlakları naslı geçer ?
13 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 4.321 kez okundu.

gögüs ucu çatlakları naslı geçer ?

Bayanlarda göğüs ucundaki çatlamalar genelde bebek emzirmeye yeni başladandığı dönemde olur,ve çok ağrılı,acılı olabilir.Tedavisi vardır,ilaç tedavisi şart değildir,ilaçların yerine bitkisel karışımlarlada bunun üstesinde gelebilirsiniz,benim bu dönemde hemşireden aldığım yardım karbonatlı suyla bebek emzirdikten sonra göğüs uçlarımı silmemdi ve 3-4 gün içinde hiçbir şeyim kalmamıştı,tekrarladığı dönemlerde tekrar aynı işlemi uyguluyordum,1 çay bardağı suya 1 kaşık karbonat atıyorsunuz,temiz bir tülbent yardımıyla bebek emzirmeden ve emzirdikten sonra göğüs uçlarımı bu tülbent yardımıyla siliyordum,bu yöntemei bebek ağzında beyaz yaralar ve lekeler çıktığındada yapabilisiniz,çok hafifçe bebek ağzı ve dili bu tülbentle silir ve bu beyazlıklar geçer,tekrarladığında tekrar yapabilisiniz,bebeğe hiçbir zararı yok,sadece bastırmadan çok hafifçe simeniz gerekir.Bu tarife ek olarak başka tariflerde var ben bunları denemedi ama işe yaradığını duydum..
Ayva çekirdeği
Az miktar su
Az miktar zeytinyağı
Ayva çekirdeği az suyla krem kıvamı olana kadar kaynatın. Kaynadıktan sonrada cildi yumuşatsın diye içine de biraz zeytinyağı ilave edin. İyice karıştırıp sonrada göğüs uçuna masaj yaparak sürebilirsiniz. Dikkat gereken nokta göğüs uçları temiz olması gerek. Bu nedenle banyodan sonra bitkisel maskeyi uygulamak faydalı olacaktır. Bu işlemi çatlak geçene kadar uygulayabilirsiniz. Meme ucunun çatlamasının en önemli sebebi, hatalı emzirme, yani bebeğin emiş pozisyonu veya tutma şeklinin düzgün olmamasıdır. Diğer nedense meme ucunun ıslak bırakılması, meme ucunun alkol gibi temizlik ürünleriyle temizlenmesidir.

Ne yapmalıyım?

Meme ucunun çatlakları emzirmeye başlandığında sık olmakla birlikte emzirmede rastlanan problemdir, giderilmesi için şu önlemler yardımcı olabilecektir;
Hamilelikte vücut süt üretmeye doğal hazırlanmaya başlar. Bu dönem meme dokusu büyüyünce memeye gerekli olan desteği verecek sutyen kullanılması uygundur. Hamileliğin 8. ayı itibarıyla göğüslerin emzirmeye hazırlanmak için bitkisel pomadılar, hem acı çekmenizi engeller hem göğüslerin gerekli sürede süt üretmesine yardımcı olacaktır
Bebeği emzirirken meme ucunu ve çevreleyen koyu kısmı (areola) bebeğin ağzına tümüyle almasını sağlayın. Bebeğin yalnız memenin ucunu emerek daha az sütü alır hem meme ucunu tahriş olmasına neden olur. Eğer göğsünüz süt nedeniyle şişmişse bebeğinizin koyu kısmı tümüyle kavramasını zorlaştırıyorsa emzirmeden önce pompayla süt alarak şişliği azaltabilir, bebeğin iyi kavramasına yardımcı olabilirsin.
Her emzirme sonrası az miktar süt sıkarak memelerin ucuna sürmeli ve kendi kurumasını bekleyin.
Meme uçlarını mümkünse emzirme sonrası havayla temas ettiriniz.
Sutyendeki astarları havayı engellediğinden çıkarın.
Eğer bir meme tahriş olmuşsa diğeriyle daha çok emzirmeyin. Önce az tahriş olanla emzirin bebeğin açıkmış olduğundan kuvvetli emecek buda tahrişi arttıracaktır. Eğer iki memede tahriş varsa her öğün memeyi değiştirin. Eğer mümkünse emzirme süresini 5 dk. indirin, sık emzirin.
Göğüs uçlarına doğal, bakım uygulayın. Doğal cilt yağlarıyla meme uçları korunur. Bitkisel lanolin krem etkilidir. Petrol tabanlı merhem ve vazelin etkili olmaz.
Meme uçlarını duru suyla temizleyin. Asla sabun, benzin ve alkol gibi havlular kullanmayın. Bebek mikroplardan süt deki antikorlarla korunur, sütünüz temizdir.

Bir önceki yazımız olan göz kararması neden olur ? başlıklı makalemizde göz kararması, göz kararmasının nedenleri nedi ve gözde kararma hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git