Kuru Cildi Nemlendirmenin Yolları Nelerdir ?

Kuru Cildi Nemlendirmenin Yolları Nelerdir ?
20 Mart 2014 tarihinde eklendi, 1.058 kez okundu.

Kuru Cildi Nemlendirmenin Yolları Nelerdir

Cildimiz birçok nedenden dolayı kuruyup nem kaybına uğrar. Cildin nem kaybetmesi su kaybetmesi anlamına gelir. Zamanla pul pul dökülmeye başlar. Özellikle mevsim geçişlerinde hava koşullarından etkilenen cilde nem kaybı olur. Soğuk havalardaki ısı ve nem değişikliği de cildin kurumasına neden olur. Kuru cildi nemlendirmenin yolları nelerdir, kuru cilt nasıl nemlendirilir beraber bakalım. Nemlendirici, gece kremi veya serum kullanırken doğru içerikli ürünleri kullandığımızdan emin olmalıyız yoksa bir faydasını göremeyiz.

kuru cildi nemlendirmenin yollari nelerdir Cildin kurumasının nedenleri nelerdir

Cildin kuruması birden çok nedene bağlıdır. Bazı insanlar hatta doğuştan kalıtsal olarak kuru cilde sahiptirler.
1-Yaş ilerledikçe de cilt kurumaya devam eder. Çünkü cildin ürettiği yağ azalır. Böylece cildin kuruluğu artar, derinin bozulmasına, egzama ve çatlaklara neden olur.
2-Yüzü yıkarken sabun kullanmak ya da aşırı sıcak su ile yüzü yıkamakta cildin doğal yağ tabakasına zarar verir. Böylece ciltte kuruluk oluşur.
3-Nem oranı düşük olan kuru iklimlerde de cilt su kaybına uğrar. Kalorifer gibi ısınma araçları da havayı kurutarak nem düzeyini düşürür. Bu da cildin su kaybederek kurumasına neden olur.
4-Güneş, rüzgâr, sigara gibi faktörler de cilde su kaybettirerek kurumasına yol açar.

5-Kuru bir cilt nemli ciltlere göre daha hassas ve geçirgendir. Bu geçirgenlik yüzünden kuru ciltler suyu hemen kaybeder. Ayrıca kuru cilt alerjik maddelerden ve tahriş edici maddelerden de çok çabuk etkilenir. Bunun için kuru ciltler düzenli ve dengeli şekilde nemlendirilmelidir.

Cildinize Doğru Cilt Bakımı Yapın

  • Kuru bir cildin nasıl ve ne ile temizlendiği en önemli faktördür. Sıcak su cilt yağına zarar verdiği için aşın sıcak su ile yıkanmamalısınız. Cildiniz için ılık su kullanmalısınız. Musluk şüyuda cildinizi tahriş edebilir. Bunun için yüzünüzü içme suyu ile yıkayın.
  • Yüksek ph derecesine sahip sabunlardan kaçının. Kuru ve hassas ciltlere uygun temizleme ürünleri kullanın. Vücudunuzu yıkarken duş jeli ve yumuşak yapılı sabun kullanın. Sabun kullanacaksanız soğuk işlem ile yapılmış ve içinden gliserini alınmış doğal sabunlar kullanın.
  • Nemli bir cilt dengeli su ve yağ düzeyine sahiptir. Banyo ve yüzü yıkama sırasında cilt suyu emer. Emilen su ciltte tutulmazsa buharlaşır ve cildi daha fazla kurutur. Duş veya yüz yıkama sonrasında yüzünüzü havluyla fazla bastırmadan kibarca silin. Cildinize nemlendirici serum nemlendirici veya cilt bakım yağını bol bol uygulayın ve yumuşak hareketler ile uygulayın. Böylelikle ciltteki ıslaklık ürünün altında kalır. Suyun buharlaşıp kaybolmasını engeller. Derinin nem ve esnekliği artar.

Nemlendirici Ürün içersinde Neler Olmalı

Cilde uymayan kozmetik ürünler, Sert yapıdaki sabunlar Alkol içeren tonikler cilt kuruluğunu artırır.  Ürünlerdeki yağ içeriği cildin kurumasını engeller. Kuruluktan pul pul olan deri yüzeyin yağ damlacıkları girerek yüzeyin pürüzlü olmasına neden olur. Bunun için doğal yağları tercih etmelisiniz. Doğal ya da doğal türevli yumuşatıcı yağlar arasında Hindistan cevizi yağı, Kayısı çekirdeği yağı, badem yağı, shea yağı, kakao yağı yağ asitleri bulunur.
Serum, krem ve ya nemlendiricilerinizde ciltte suyu tutan nemlendirici içerikler olmasına özen gösterin. Bunlar içerikte gliserin,sodyum hyaluronate,sorbitol,butylene glycol, sodium PCA,urea veya alfa hidroksi asit olarak bulunurlar. Kuru cilde sahip olanlar ürünlerinde gliserinden 1000 kat daha fazla suyu tutma özelliğine sahip sodium hyaluronate olmasına dikkat etmelisiniz.

Ürünler içersinde bulunan protein veya peptidler hasar görmüş deriye esneklik ve sıkılık veren lollagen ve elastin dokuyu destekler. Proteinler yumuşatıcı yağlar gibi deri yüzeyi üzerinde cildi yumuşak tutacak katman oluşturur. Bu katmak kuruluğu ve su kaybını önler.

Serum, günlük nemlendiriciler ve gece kremleri bahsettiğimiz temel içeriklere sahip olmalı. Bunun yanı sıra kuruluğa karşı kullanılan doğal veya doğal türevli bitkisel ekstreler ve kök hücreler bulunmalı.

Cildinizin nemli ve sağlıklı olması için cilt bakımını alışkanlık haine getirip her gün yapmalısınız. Bakım ürünlerinden en iyi sonucu almak için 4 ile 6 hafta arasında kullanmalısınız. Cildinizi aşırı soğuk ve sıcaktan, rüzgârdan ve sigaradan korumalısınız.

Bir önceki yazımız olan Sivilce izleri için favori reçeteler başlıklı makalemizde doğal, reçeteler ve Sivilce izleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git