Evde Yapılabilecek Doğal Cilt Maskeleri

Evde Yapılabilecek Doğal Cilt Maskeleri
14 Mart 2014 tarihinde eklendi, 1.124 kez okundu.

Evde Yapılabilecek Doğal Cilt Maskeleri

Doğal maskeler cildinizi nemlendirerek tazeler ve kırışıklıkları giderir. Bazı maskeler kuru ciltleri nemlendirir bazıları da yağlı ciltlere iyi gelir. Maskenin cilt tipinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz yoksa cildinize zarar verebilirsiniz. Maske cildin durumuna göre haftada 1 ya da 15 günde bir uygulanmalıdır. Meyve, sebze ve yumurta gibi besinlerden elde edeceğimiz doğal maskeleri evde kolaylıkla hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Doğal maskeler kremlere göre cilde daha iyi nüfus etmektedir ve etkisi de daha fazladır. Şimdi sizlere evde yapabileceğiniz doğal cilt maskeleri vereceğiz cilt tipinize en uygun olanını seçmelisiniz. Bunu anlamak için maskeyi elinizin üst kısmında deneyebilirsiniz. Aşırı kaşıntı ve yanma hissi oluşursa o maskeyi kullanmamalısınız çünkü cilt tipinize uygun değildir. Elinize sürdüğünüzde bir sorun olmuyorsa maskeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cilt sıkılaştırma maskesi: Sıkılaştırma maskesini haftada 2 kez uygulamanız gerekiyor.

Malzemeler:1 kahve fincanı ılık su ve 1 tane ayvanın çekirdekleri

Hazırlanışı ve uygulanışı: Ayvanın çekirdeklerini ayırdıktan sonra bir kahve fincanına çekirdekleri koyun ve ağzına kadar ılık su ile doldurun. Bunu 2 gün boyunca bekletin. Jöle kıvamına geldiğinde olmuş demektir. Yüzünüzü sabunla yıkayıp temizleyin. Maskeyi yüzünüze ve boynunuza sürün.20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü önce ılık su ile yıkayın sonrada soğuk su ile durulayın. Bu aşamada sabun kullanmıyorsunuz. Maskeyi akşam yapanlar yüzüne e vitamini bulunan nemlendirici sürmelidirler. Sabah kalktığınızda yüzünüzü sabun veya yüz temizleyici bir madde ile temizleyin. Kremin yüzünüzde kalmamasına dikkat edin çünkü e vitamini bulunan nemlendirici güneşte leke oluşmasına neden olur.

Alın kırışıklıkları için doğal maske: Malzemeler: Bir büyük kaşık bal ve 1 yumurta akı.

Yapılışı ve uygulanışı: Malzemeleri karıştırın. Yüzünüzü sabun ile yıkayıp hazır hale getirin. Alnınıza iyice sürüp 20 dakika bekletin. Sonra alnınızı önce ılık sonrada soğuk su ile yıkayın. Sabun kullanmayın. Akşam yaptıysanız yine e vitamini içeren nemlendirici sürün. Sabah yüzünüzü sabun veya yüz temizleyici ile temizleyin. Kremin kalmamasına dikkat edin. Çünkü güneş lekesine neden olur.  Maskeyi sabah uyguladıysanız e vitamini içermeyen nemlendirici kullanın. Gül suyu kullanarakta nemlendirebilirsiniz.

Yoğun nem veren doğal cilt maskesi : Haftada bir uygulanmalı.

Malzemeler: 1 Büyük kaşık bal ve 1 yumurta sarısı

Yapılışı ve uygulanışı: Malzemeleri karıştırın. Yüzünüzü sabun veya yüz temizleme jeliyle yıkayın. Yüz ve boynunuza uygulayın.15 dakika beleyip ılık su ile durulayın. Yine akşam vakti uyguladıysanız e vitamini nemlendirici sürün. Sabah güneş lekesi oluşturmaması için kremi yıkayın. Sabah yaptıysanız e vitamini içermeyen bir nemlendirici ya da gül suyuyla nemlendirin.

Yağ dengeleyici doğal maske: Haftada bir uygulanmalı.

Malzemeler: Yarım küçük kaşık elma suyu ve yarım çay bardağı kadar portakal suyu.

Yapılışı ve uygulanışı: Malzemeleri karıştırın. Yüzünüzü yıkayıp temizleyin. Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün.15 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Akşam vaktiyse e vitamini içeren nemlendirici kullanın. Sabah güneş lekesi oluşmaması için yüzünüzü yıkayıp temizleyin. Maske sabah uygulanmışsa e vitamini içermeyen bir nemlendirici ya da gül suyu ile yüzünüzü nemlendirin.

Ciltteki kızarıklık ve kaşıntılar için doğal maske: Haftada 1 uygulanır.

Malzemeler: Bir tane şeftali

Yapılışı ve uygulanışı: Şeftaliyi püre haline getirdikten sonra yüzünüzü sabunla yıkayın. Cildinize sürüp 15 dakika bekleyin. Ilık su ile durulayın. Akşam vakti uygulanmışsa e vitamini bulunan nemlendirici kullanın. Nemlendiriciyi sabah yıkayın. Çünkü güneş lekesi yapar. Sabah uygulanmışsa e vitamini bulunmayan nemlendirici ya da gül suyuyla yüzünüzü nemlendirin.

Protein ve vitamin içeren doğal cilt maskeleri

Yumurta maskesi: Yumurta ile yapılan yüz maskeleri cildi sıkılaştırır, derin olmayan kırışıklıkları azaltır, akne oluşumunu engeller, ciltteki fazla yağı alır. Yumurtaya alerjiniz olup olmadığını iyice bilmelisiniz. Elinizin üstünde deneyerek anlayabilirsiniz.

Yumurtanın akını ve arısını ayrı kâselere koyun. Yağlı cilde sahip olanlar yumurta akına birkaç damla limon koymalılar. Pamukla yumurta akını yüz ve boynunuza yayın.20–25 dakika bekleyin. Soğuk su ile yıkayın. Aynı işlemi yumurtanın sarısı ile de yapın. Yüzünüze en son nemlendirici sürün.

Limon maskesi: Limon cildi güzelleştirip parlatır. Cildi gerginleştirir yumuşatarak daha temiz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yaşlanma ve kırışıklık belirtilenini de azaltır.

2 büyükkaşık limon suyu ile yumurta beyazını karıştırıp yüz ve boynunuza sürün.20 dakika bekleyip ılık su ile yıkayın. Yüzünüze nemlendirici ile masaj yapın.

Kivi maskesi: Kuru olan ciltleri nemlendirip temizler. Vücut için gerekli olan C,Ave E vitaminlerini içerir. Cildi gerginleştirerek parlamasına yol açan yağ tabaksını yok eder.

1 yemek kaşığı kivi suyuna 1 yumurta sarısını ve bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin. Ilık su ile yıkayın.

Muz maskesi: A, B, E vitaminleri ile ve çinko, demir, magnezyum, potasyum açısından zengin ve besleyici bir meyvedir.

1 tane muzu püre haline getirin.2 büyük kaşık yulaf unu ile 1 büyük kaşık gül suyu karıştırıp yüzünüze ve boynunuza sürün.20 dakika bekleyip yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Nem maskesi: Malzemeler: 1 tane yumurta,1 büyük kaşık bal,1 küçük kaşık zeytinyağı,1 küçük kaşık gül suyu.

Yumurtayı çırpın bal ve diğerleri ile iyice karıştırın. Yüz ve boyun bölgenize sürün.15 dakika bekleyin ılık su ile durulayın. Kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Mineral maskesi: Kil maskesi en mineralli cilt maskesidir. Aktarlarda 2 liraya bulabilirsiniz. Durulama sonrasında havlu değil kâğıt havlu kullanın. Çünkü havlu bakteri bulundurur.

Maske uygulamasında sonra durulamanızı biraz soğuk su ile yapın ve mutlaka kağıt havlu ile yüzünüzü kurulamaya özen gösterin.Daha steril oluyor.

Bir önceki yazımız olan Sivilce izleri için favori reçeteler başlıklı makalemizde doğal, reçeteler ve Sivilce izleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git