Buğday Tohumu Yağının Cilde Ve Kolestrole Faydaları

Buğday Tohumu Yağının Cilde Ve Kolestrole Faydaları
20 Mart 2014 tarihinde eklendi, 974 kez okundu.

Cit Kırışıklıklarında ve kolestrol için buğday tohumu yağı faydaları nelerdir?

Açık sarı renk olan buğday yağı buğdaydan elde edilir. Son zamanlarda cilt bakımı için en fazla tercih edilenlerdendir buğday yağı. En belirgin etkisi cildi serbest radikallerin yararsız ve olumsuz etkilerine karşı koruması ve kan dolaşımını artırarak cilt hücrelerini yenilemesidir. Ayrıca Buğday yağı içersindeki bileşikler sayesinde bağışıklık sitemini güçlendirir. Sinir sisteminin korunmasına da büyük etkisi vardır.

Buğday Tohumu Yağının Kullanım Alanları: D ve Avitaminini bakımından oldukça zengin olan buğday tohumu yağı ayrıca tüm bitkilerin yağlarından fazla vitamini barındırır.Lektin açısından da zengin olan buğday yağı bu özelliği ile besleyici yönü güçlü olan bir yağdır. Faydalı ve besleyici özelliğini kaybetmemesi için özenle saklanıp muhafaza edilmelidir. Çünkü oldukça hassas ve narin bir yağdır. Güneş ışığından uzak, koyu renkli bir cam şişede ve kuru ortamda saklanmalı.

bugday tohumu yaginin kirisikliklara ve kolestrole  faydaları Buğday Tohumu Yağının Faydaları

Cilde faydaları: Cilt rahatsızlıklarından olan sedef ve egzama hastalıklarını hafifletir. Kaşıntıyı durdurma ve iyileştirme özelliği bulunan Buğday yağı ayrıca kuru ciltleri çok iyi nemlendirir.

Kan dolaşımı üzerindeki faydaları: Kan dolaşımının artırılmasında büyük ölçüde etkilidir. Saç derisinde saçın dökülmesini engellemek için de kullanılır.

Kalp üzerindeki faydaları: Kolesterolü ve karaciğeri kontrol altına alarak kötü huylu kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Damar ve kalp için oldukça faydalı yağlar arasında yer alır.

Antioksidan bakımından faydaları: Antioksidan vitaminler açısından oldukça zengindir. Cildi yaşlanmaya ve kırışıklıklara karşı korur.

Yağ asitleri bakımından faydaları: Buğday tohumunun yağı vücut tarafından üretilmeyen ancak vücut için gerekli olan oleik asit,linoleik asit,palmitik ve stearik yağ asitleri için çok iyi bir maddedir. Sinir ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarının korunması için ve hücre yenilenmesi için önemli rol oynar.

Buğday tohumu yağının kullanımı: Çeşitli şekilde kullanabilirsiniz.  Cilt için kullanacaksanız duştan sonra ya da gece yatmadan önce kuruluk ve kırışıklığın görüldüğü bölgelerde uygulanabilir. Pamuğa 3–4 damla kadar damlatıp kullanabilirsiniz. Taşıyıcı bir özelliği bulunan buğday tohumu yağını diğer yağlar ile inceltmenize de gerek yoktur. Cilt bakımı için kullandığınız uçucu olan yağları cilde uygulamadan önce buğday tohumu yağı ile inceltebilirsiniz. Kolestrolü düşürüp kontrol altına alma yönünden yararlanıp salatalarda ve haşlanmış olan sebzelerde aynı zeytinyağı gibi kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sivilce izleri için favori reçeteler başlıklı makalemizde doğal, reçeteler ve Sivilce izleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git