Hamilelik sürecinde beslenme

Hamilelik sürecinde beslenme
19 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 1.315 kez okundu.

Kadınlar hamile kaldığını öğrendikleri andan itibaren nasıl besleneceğini ve bebeğinin gelişimi için doğru ve dengeli beslenemediğini düşünürler. Beslenme anne ve bebek açısından oldukça önem taşımaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek hamileliğin sağlıklı bir biçimde sonuçlanması bakımından oldukça önemlidir.

Hamileler günlük gereksinim duydukları karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri doğru miktarda almaya özen göstermelidirler. Bunlara ilave olarak hamilelik süresince her gün demir takviyesi almalıdır. Folik asit kullanmakta anne ve bebek açısından önemlidir.

Hamilelik döneminde kilo takibi yapılması anne adaylarının yeterli beslenerek yaklaşık olarak 10 kg ile 12 kg almaları idealdir. İlk 3 ay 1 kg sonraki aylar 1,5- 2 kg alınması normaldir.

Hamilelik sürecinde fazla yağlı yiyeceklerden, fast food tarzı besinlerden, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Sık sık ve az yemek yemeye, 3 öğün değil, 3 öğünü 5 öğüne yayarak yenmelidir.

Aşırı tuz tüketiminden uzak durulmalıdır. Taze meyve, sebze tüketilmelidir.

Protein açısından et ve süt ürünlerinden yararlanmak gerekir.

Haftada en fazla 2 defa balık yenmesi de hamilelikte önemlidir.

Anne adayları bu dönemde bol sıvı almalıdır. Günde en az bardak su su içmelidir. Çay, kahve ve kola gibi içecekleri çok çok az alınmalıdır.

Adaçayı, limon, nane, kuşburnu, gibi bitki çaylarının içilmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Günde 2- 3 bardak süt içmek kalsiyum açısından önemlidir.

Şarküteri ürünlerinden de uzak durun.

Bir önceki yazımız olan Ünlülerin çanta modelleri 2013 başlıklı makalemizde 2013 çanta, 2013 çanta model ve 2013 çanta modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git