Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar
5 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 1.273 kez okundu.

Hamilelik, bayanlar için en kutsal dönemlerin başlangıcı olarak kabul edilir iken, ilişki ve yumurtalama süresinden sonra hamileliğin belirtilerinin görünmesi kadından kadına değişiklik göstermektedir. Bu süre 3 gün içerisinde de olabildiği gibi 3 ay içerisinde de belirtilerini gösterebilir. Hamilelik belirtileri arasında gözlemlenebilecek en net durumlar göğüs hassasiyeti ve daha fazla idrar çıkma durumlarıdır.

Hamileliğin Erken Döneminde Görülecek Belirtiler

Gebelik belirtilerinin erken dönemde görülecek en büyük belirtisi adet kesintisidir. Bununla birlikte diğer erken dönemde görülecek belirtiler arasında normalden daha fazla idrara çıkma, sık sık mide bulantısı yaşama, göğüs bölgesinde hassasiyet ve uyuşukluktur. Bu belirtiler bazı bayanlarda yumurtalamadan hemen sonra 3 gün içerisinde de görünebilir veya hiç görünmeyebilir.

Hamileliğin erken dönem belirtilerinden yanı sıra uzun dönemde 8 hafta içerisinde görülecek olan belirtilerden bazıları ise;

  • Nefes darlığı
  • Midede ekşime
  • Kabızlık
  • Burunda tıkanıklık
  • Baş dönmesi
  • Bağ ağrısı

Hamilelik Döneminde Gözlemlenecek Bazı Değişimler

Hamilelik ile birlikte bu dönem içerisinde gözlemlenecek bazı değişikliklere hazır olmalısınız. Bunlar arasında bayanların hemen hemen hepsinde görünenler ise;

Adet Görememek

Eğer adet göremiyorsanız bunun en büyük ve önemli nedenleri arasında hamilelik yer almaktadır. Nadir olsa da adet göremeyen kadınlar hamile olmaz iken bu tamamen adet dönemlerindeki aksamadan ve adet bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Adet görüyor ancak her zamankinden daha az kanama yaşıyorsanız bu da hamile olma ihtimalinizi arttıracaktır.

Göğüs Hassasiyeti

Genç kızların ergenlik döneminde yaşadıkları göğüs bölgesindeki hassasiyet, hamilelik döneminde de bayanların karşısına çıkacak. Hamilelik dönemi ile birlikte göğüs uçlarında yanma ve göğüslerde büyüme meydana gelecektir. Bunun en büyük nedeni ise dünyaya getireceğiniz yavrunuzu emzirmeniz için vücut hormonları emzirme dönemine hazırlık yapıyor ve süt kanallarının açılmasını sağlıyor olmasıdır.

Sık idrara Çıkmak

Gebelik belirtileri arasında hemen hemen tüm bayanlarda en sık rastlanan sorunların başında sık sık idrara çıkmak gelmektedir. Çoğu bayanı rahatsız eden bu durum hamile olduğunuzu gösterecektir. Sık sık idrara çıkmanın başlıca nedenleri ise hamilelik döneminde %35 ile %60 arasında böbreklere daha fazla kan basıncı yapılmasıdır.

Mide Bulantısı

Hem sabah, hem de akşam mide bulantısı, mide ekşimesi hamilelik döneminin en büyük değişiklikleri arasında yer almaktadır. Fiziksel şikayetlerden biri olan mide bulantısı ve mide ekşimesi problemleri hamile bayanların %75’inde görünen bir durumdur.

Yorgunluk

Hamileliğin hem başlangıcında, hem de ilerleyen dönemlerinde bayanların en büyük değişikliklerinden biri de aşırı yorgunluk hissidir. İlk 12 haftada çoğu bayanda bu değişiklik çok görünmez iken yaşam stiline ve vücut hormonlarına bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Baş Ağrısı

Hamilelik döneminde en büyük değişikliklerin başında baş ağrısı yer alıyor. Özellikle hamileliğin ilk 12 ayında meydana gelmekte olan baş ağrısı, hamilelik dönemi ile birlikte vücuttaki kan basıncının artması ile meydana gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ünlülerin çanta modelleri 2013 başlıklı makalemizde 2013 çanta, 2013 çanta model ve 2013 çanta modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git