Karbonhidrat ve Protein Diyetleri Zararlımıdır? Zayıflatırmı?

Karbonhidrat ve Protein Diyetleri Zararlımıdır? Zayıflatırmı?
17 Şubat 2014 tarihinde eklendi, 1.215 kez okundu.

Karbonhidrat ve Protein Diyetleri

Karbonhidrat diyeti sağlığa zararlı mıdır? zayıflatırmı?Protein diyeti sağlığa zararlımıdır, zayıflatırmı soruları için uzmanların söyledikleri!

Günümüzde bazı insanlar çevresinden duyduğu kulaktan dolma sözlerle ya da herkes yapıyor diye moda olan diyetleri uygulamaktadır. Moda diyetlerde en çok yüksek protein ve düşük karbonhidrat yer almaktadır. Bu diyetler kısa sürede kilo vermenizi sağlamakla birlikte verdiğiniz kiloları kısa zamanda geri almanıza da neden oluyor.

Özellikle bayanlar tarafından uygulanan protein ve karbonhidrat ağırlıklı diyet uygulamaları da sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.Neden zayıflayamıyorum ile ilgili makelemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Protein diyeti zayıflamamızı sağlar mı ne kadar sürede sağlar?

Günümüzde özellikle bayanlar yüksek protein içeren diyetler yapmaktadırlar. Bu diyette protein içeren besinler yüksek olmasına karşın karbonhidrat içeren besinler işse çok az tüketilir. Bu tür diyetler kilo vermenizi sağladığı gibi sağlığınızı ise olumsuz yönde etkiliyor. Proteinin artması ile böbreklerin yükü artmaktadır. Uzun süre yapılan diyet sonrasında ise böbrekler ve karaciğeri yorulabilir. Bunun için diyeti doktor kontrolünde yapmak çok önemlidir.

Diyet yapmayanlar yani normal yaşam sürenler bir günde aldığı enerjinin %50–55 kadarını karbonhidrattan % 15–20 sini proteinden %25–30 unuda yağlardan almaktadır. Karbonhidratın az alınması sonucu ise yağdan alınan enerji artmaktadır. Eğer diyetinizi sadece protein ağırlıklı yaparsanız kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz artar.
Sürekli et tüketerekte yaşamak mümkün değildir elbette. Bu nedenlerden dolayı sağlıklı bir diyet türü olduğu söylenemez.

Düşük kalorili diyet sonucunda ise bazen metabolizma hızı düşer. Normal beslenmeye başlayınca vücut daha çok yağlanır. Toparlarsak popüler diyetler kısa zamanda zayıflamanızı sağlasa da uzun dönem etkileri sağlığı bozucu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Karbonhidratın az olduğu diyet zararlımıdır zararları nelerdir?

Ekmeği tamamen kesmek hayatınızdan çıkarmak sağlığınız açısından iyi bir uygulama değildir. Bunun yerine miktarı azaltılmalıdır. Çünkü vücudumuzdaki yağlar karbonhidratların yardımıyla yanmaktadır. Yeteri kadar enerji alamayan vücut yenilenleri depolar ve böylece daha fazla kilo almış olursunuz.

Her ne kadar istenmese de vücudumuzun yağa da ihtiyacı vardır. Bunun için bir tence yemeğe 2 yemek kaşığı sıvı yağ konulmalıdır. Et yemeklerinde ise ayrıca yağ kullanmanıza gerek yok. Çünkü etin kendi içersinde yağı vardır. Zeytin, fındık, ceviz, badem gibi besinler de yağ içerdikleri için fazla tüketilmemelidirler.

Ayrıca ben diyet yapıyorum diye kendinizi her şeyden mahrum bırakmamalısınız. Sağlıklı bir beslenmede çok katı kurallar yoktur. Her şeyi ölçüsünde yemek gerekir. Aşırıya kaçmadan tüm besinlerden dengeli bir şekilde alınmalıdır. Örneğin 20 gramlık bir çikolata 2 porsiyon meyve ve 1 tatlı kaşığı yağ demektir.

Izgara et yiyecekseniz yanında pilav, makarna, patates gibi yiyecekler yememelisiniz. Bunların yerine tam tahıllı ekmek yemelisiniz. Fazla kalori almamak için soslu salatalardan da uzak durmalısınız.
Akşam yemeklerinde ise kırmızı et tüketmemelisiniz. Bunun yerine beyaz et tercih etmelisiniz. Mesela yağ oranı düşük olan levrek, çupra gibi balıkları tüketebilirsiniz. Günler kısaldıkça güneş ışığına daha az maruz kaldığımız için metabolizmamız yavaşlar. Bu nedenden dolayı akşamları ağır yemek yemememiz gerekir. Akşamları besin olarak sindirimi kolay olan meyve ve sebzeler yenilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Neden Zayıflayamıyorum ? başlıklı makalemizde beyaz çay, kilo verme ve lahana çorbası hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Karbonhidrat ve Protein Diyetleri Zararlımıdır? Zayıflatırmı? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. simge dedi ki:

    Karbonhidrat ve protein diyetleri zayıflatıyor kısa zamanda kilo verdiyor. ama tabiki vücuda zararlı. Çünkü hep aynı beslenme şekliyle diyet yapıyosun .Vücut tek düze besleniyor. Eksiklikler baş göstermeye başlıyor, metobolizma yavaşlıyr bağışlık sitemi de bu şekilde zayıflıyor ve hertürlü hastalıklar çıkıyor…Birde nezamana kadar sadece protein diyeti yada karbonhidrat diyeti yapabilceksin, biyerde diyeti bırakıyosun mecbur ve verdiğinin 2 katı yağlar vücutta oluşmaya başlıyor.Ne anladım hem sağlığım bozuldu hemde daha kötü kilo aldıktan sonra.En güzeli sağlık ve dengeli ir şekilde hamur işlerini tuzu ve şekeri az tüketerek ekmek yerine sadece gündüzleri 3- 4 dilim buğday ekmeyi yer isek, gün için bir kaç bardak yeşil çay ve beyaz çay içerek ve 2/5 kilo su tüketimi ile herkes uzun soluklu bir beslenme şekline hayatında daime ederek fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olur.Ama bu şekilde bir beslenme insanların işine gelmiyor.Kısa süreli diyetleri tercihh edip kilo veriyor belki ama bıraktığında 2 katı bir kilo ve sağlık sorunları baş gösteriyor.Keşke sağlıkğım gelsede kilolu olayaım yine diyecek duruma gelenler oluyorç

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git