Hangi Günler Hamile Kalmak İçin Uygundur ?

Hangi Günler Hamile Kalmak İçin Uygundur ?
25 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 6.837 kez okundu.

Hangi Günler Hamile Kalmak İçin Uygundur

Bu yazımız çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için hazırlanmıştır.
Bir kadının bir yılda hamile kalma şanssı %8o ‘dir. Fakat bu 35 yaşın altındaki kadınlar için geçerlidir. Onun için 1 yıldan önce ‘neden hamile kalamıyorum ’diye tedirgin olmaya ve panik yaratmaya gerek yoktur. Bu süre içersinde çoğu kadın hamile kalmakla beraber %20 kadar kadın hamile kalamamaktadır. Bu kadınlarda bir seneden sonra bir sorun olup olmadığını tespit etmek için doktora başvurulup testler yapılmalıdır. Sorun var ise zaten doktor tarafından tedaviye yönlendirileceklerdir.

Birinci yılda hamile kalma şansını arttırmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Bunların en önemlisi hamile kalma şansınızın yüksek olduğu dönemlerde cinsel ilişkiye girmenizdir. Adetleri normal olan kadınlar 28 günde bir adet görürler. Böylece yumurtlama dönemi 14.güne rast gelmektedir. Yumurta kadının rahminde 24 saat gibi kısa bir süre kalabilmektedir. Bu süre içersinde yumurtanın spermle buluşmasını sağlayıp hamile kalma şansınızı arttırırsınız. Sperm ile buluşamayan yumurta 24 saat içersinde kendiliğinden yok olur. Böylece hamile kalma şansınızda azalır.

Erkekler bu konuda kadınlara göre daha şanslıdır. Çünkü normal şartlardaki bir sperm kadının vücudunda 48 saat yaşar. Hatta kaliteli sperm parametrelerine sahipse bu süre 72 saate çıkar. 14. gün gerçekleşen yumurtlama âdetin başladığı gün temel alınarak hesaplanır. Yani adetten 14 gün sonra en iyi yumurtlama dönemidir. Sperm ise 48 saat kadın vücudunda yaşadığına göre 10.günden başlayarak gün aşırı ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı en yüksek seviye ye çıkaracaktır.

Peki, erkekler bir zamanlama söz konusu mudur? Hayır, erkekler için herhangi bir zaman söz konusu değildir. Çünkü sperm üretimi erkekte sürekli devam etmektedir. Gün aşırı girilecek bir ilişki ile erkeğin en uygun spermleri üreteceği bilinmektedir.

Erkek bir sorun olduğunu düşünüyorsa sperm tahlili yaptırması gerekir. Fakat sperm tahlili yaptırmadan önce 2–3 günlük bir cinsel ilişkiden sonra sperm örneği vermelidir. Çünkü böylece en uygun sperm derecesi ölçülür. Eğer daha fazla ilişkiye girilirse spermlerin sayısı azalır. Yine ilişkiye çok fazla ara verilirse de spermlerin hareketliliği azalır. Bunun için gün aşırı gerçekleşen bir ilişki hamilelik açısından en ideal olanıdır. Özellikle sperm sayısı sınırda olan erkekler için bu süre çok önemlidir. Sperm sayısı normal ve kaliteli olan bir erkekte bu sürelerin pek önemi yoktur.

Bir önceki yazımız olan Kuranda Geçen Kız Bebek İsimleri Ve Anlamları 2014 başlıklı makalemizde kız adları, kız bebek İsimler ve kız bebek isimleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

kadin, güzellik,makyaj,moda,dekorasyon
Bu sitede yer alan tüm marka, marka logolari ve markalara ait ürün resimleri, tasarim ve görseller marka sahiplerine aittir.

© Copyright 2013, All Rights Reserved © 2012-2013 Ekadinca.com. Tüm haklari saklidir.

Google Profili Google+

Sayfa başına git